Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2008-11-08 16:17:16

 Jutrzenka

Dobry dyskutant

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2007-07-15
Posty: 1834
Aktor: Hrithik
WWW

Indologia na polskich Uczelniach

Indologia -  to nauka zajmująca się badaniem języków, literatury, historii, sztuki, kultury i religii Indii. Specjalista z tej dziedziny to indolog.

W Europie badania nad dawną literaturą Indii (literatura sanskrycka) zapoczątkował Anglik Warren Hastings, który w 1785 roku przetłumaczył Bhagawadgitę (Pieśń Pana) na język angielski. W 1875 roku Charles Wilkins przetłumaczył ponownie Bhagawadgitę, wchodzącą w skład Mahabharaty - z sanskrytu. W Anglii wybitnymi indologami w XIX wieku byli: Sir William Jones i Thomas Colebrooke.

W Niemczech badaniami nad kulturą i językiem Indii zajmowali się August Wilhelm Schlegel (1767-1845) i jego brat Fryderyk Schlegel (1772-1829). Wybitnymi indologami XIX wieku byli: Franz Bopp, Wilhelm von Humboldt, Friedrich Rückert i Max Müller.
We Francji A. H. Anquetil-Duperron, w 1802 roku przetłumaczył Upaniszady z perskiego na łacinę.

Do najwybitniejszych polskich indologów zaliczają się:
Jan Hanusz, Andrzej Gawroński, Helena Willman-Grabowska, Franciszek Michalski, Stanisław Schayer, Arnold Kunst, Maryla Falk, Stefan Stasiak, Konstanty Régamey, Ludwik Skurzak, Ludwik Sternbach, Jerzy Otrębski, Antoni Kałuski, Tadeusz Pobożniak, Eugeniusz Słuszkiewicz, Grażyna Spychalska, Franciszek Tokarz, Leon Cyboran, Jan Kieniewicz, Maria Krzysztof Byrski, Marek Mejor, Danuta Stasik
Do indologów niektórzy zaliczają też parafrazujących z sanskrytu poetów, jak Antoni Lange, czy popularyzatorów, jak Wanda Dynowska.

Indologia na polskich Uczelniach



UNIWERSYTET ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU



http://archeo.amu.edu.pl/w2.jpg



Od roku akademickiego 2007/2008 rozpoczęły się 3-letnie licencjackie studia indologiczne, podzielone na dwie specjalizacje:
a) o profilu klasycznym, z sanskrytem w roli głównej,
b) i drugą, zorientowaną bardziej na zagadnienia współczesne, z językiem hindi jako głównym.

Specjalizacje:

filologia indyjsko-tybetańską – główny język: sanskryt; drugi język: tybetański;
filologia nowoindyjska – główny język: hindi; drugi język:tamilski.

Sanskryt jest najstarszym przedstawicielem gałęzi indyjskiej języków indoirańskich w obrębie rodziny języków indoeuropejskich. Jego dzieje sięgają wstecz pierwszej połowy drugiego tysiąclecia przed Chr. Rola sanskrytu jako języka przebogatej literatury, religii, filozofii i nauki dla kultury indyjskiej i światowej jest ogromna.

Obok sanskrytu studenci poznają także elementy języka palijskiego (średnioindyjskiego), języka obszernego kanonu buddyjskiego, który nadal jest językiem liturgicznym buddyzmu w Azji Południowo-Wschodniej.

Kultura i języki ludów Azji Środkowej zawierają wiele elementów zaczerpniętych z kultury Indii. Język tybetański narodził się jako język piśmiennictwa w VI w. pod wpływem buddyzmu indyjskiego. W gramatyce widoczne są wpływy sanskrytu. W ciągu kilku stuleci Tybetańczycy przetłumaczyli z sanskrytu potężny kanon pism buddyjskich i rozwinęli własną literaturę.

Język hindi jest głównym urzędowym językiem republiki Indii. Według szacunkowych danych posługuje się nim prawie pół miliarda ludzi. Bogata, zróżnicowana gatunkowo literatura w języku hindi cieszy się dużym uznaniem; w języku polskim ukazało się już nieco przekładów z hindi. Ze względu na intensywny rozwój kontaktów polsko-indyjskich znajomość tego języka jest coraz bardziej przydatna.

Język tamilski jest głównym językiem drawidyjskiej rodziny językowej. Ma jedną z najbogatszych w świecie tradycji literackich, której nieprzerwany rozwój trwa od dwóch tysięcy lat. Językiem tamilskim posługują się także mieszkańcy północnej Sri Lanki. Wpływy kultury tamilskiej obejmują całą Azję Południowo-Wschodnią. Nauka języka tamilskiego będzie ponadto dla studentów okazją do poznania w praktyce rzadkiego zjawiska dyglosji (występowania w tym samym języku dwóch jego odrębnych wariantów).
Nabór na studia indologiczne – począwszy od roku akad. 2007/2008 – będzie się odbywać na zmianę raz na filologię indyjsko-tybetańską, raz na filologię nowoindyjską, przy czym rozpoczniemy od naboru kandydatów na studia w specjalizacji filologii indyjsko-tybetańskiej.

Wszelkie pytania prosimy skierować pod adres: indo@amu.edu.pl


Charakterystyka studiów i sylwetka absolwenta

a) Filologia indyjsko-tybetańska

Sanskryt:

• Znajomość klasycznego języka sanskryckiego na poziomie umożliwiającym samodzielną lekturę średniotrudnych tekstów wszystkich gatunków;
• Znajomość klasycznej kultury i dziejów Indii (historia, sztuka, mitologia, religia, filozofia) w podstawowym zakresie, umożliwiającym podjęcie samodzielnej pracy badawczej na poziomie licencjackim i udzielanie prostych konsultacji na temat Indii (np. media, placówki kulturoznawcze – muzea itp.);
• Orientacja w problematyce indologicznej (lektura tekstów naukowych), możliwość korzystania z przekładów literatury indyjskiej (np. po angielsku).


Tybetański:

• Znajomość klasycznego języka tybetańskiego na poziomie umożliwiającym samodzielną lekturę niezbyt skomplikowanych klasycznych utworow literackich i religijnych (VII-XX w.)
• Znajomość współczesnego języka tybetańskiego na poziomie umożliwiajacym konwersację i lekturę prostych tekstów współczesnych.
• Znajomość dziejów i kultury Tybetu w podstawowym zakresie, umożliwiającym podjęcie samodzielnej pracy badawczej na poziomie licencjackim i udzielanie prostych konsultacji na temat Tybetu (media, placówki kulturoznawcze – muzea itp.).

Możliwość zdobycia pracy w wydawnictwach, publicystyce, telewizji, turystyce itp.

b) Filologia nowoindyjska

• Znajomość indyjskiej kultury, dziejów i współczesnych zagadnień (sztuka, mitologia, religia, antropologia kulturowa, socjologia itp.) w podstawowym zakresie, umożliwiającym podjęcie samodzielnej pracy badawczej na poziomie licencjackim i udzielanie prostych konsultacji na temat Indii (np. media, placówki kulturoznawcze – muzea itp.);
• Orientacja w w/w problematyce indologicznej (lektura tekstów naukowych).
• Możliwość zdobycia pracy w wydawnictwach, publicystyce, telewizji, turystyce itp.


Hindi:

• Znajomość języka hindi na poziomie zaawansowanym, umożliwiającym swobodną komunikację;
• Samodzielna lektura średniotrudnych tekstów wszystkich gatunków;
• Umiejętność tłumaczenia tekstów prasowych i średniotrudnych literackich.

Tamilski:

• Znajomość literackiego języka tamilskiego umożliwiająca lekturę prostych tekstów współczesnych;
• Znajomość kolokwialnego języka tamilskiego umożliwiająca prowadzenie prostej konwersacji.

Możliwość zdobycia pracy w wydawnictwach, publicystyce, telewizji, turystyce itp.



UNIWERSYTET WARSZAWSKI

http://arbiter.pl/files/g/2_1437504635_uniwerekss.jpg



Zakład Azji Południowej prowadzi studia:

1. licencjackie i magisterskie na kierunku orientalistyka, specjalność indologia (od roku akademickiego 2007/2008);
2. magisterskie na kierunku kulturoznawstwo, specjalność indologia (rekrutacja zamknięta, kontynuacja programów wcześniejszych).
(Absolwenci studiów magisterskich mogą kontynuować naukę w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa-indologii na studiach doktoranckich Wydziału Orientalistycznego UW.

Studia indologiczne prowadzone są w czterech grupach językowych. Główne nauczane języki w Zakładzie to język bengalski, hindi, sanskryt i tamilski.

Program studiów obejmuje naukę dwóch języków indyjskich oraz cykle wykładów z dziedziny historii literatury tych języków, historii Indii, filozofii i religii, różnych aspektów kultury Indii starożytnych i nowożytnych
Program studiów



UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI

http://img241.imageshack.us/img241/1346/42593ac9.jpg



Program studiów. Filologia orientalna – indianistyka:
Stacjonarne studia I stopnia (3-letnie)

Nabór prowadzony jest od roku akademickiego 2007/2008
Charakterystyka studiów:

Studia trwają 3 lata (6 semestrów). Obejmują praktyczne i teoretyczne zagadnienia języków i i literatur Półwyspu Indyjskiego w zakresie sanskrytu klasycznego, wedyjskiego i hindi, a także zagadnienia historii, procesów cywilizacyjnych i kulturotwórczych, tradycji religijnych i sztuk Indii w makroregionalnym kontekście Azji Południowej. Po zaliczeniu przedmiotów obowiązkowych  i opcjonalnych oraz zgromadzeniu wymaganej ilości 180 punktów ECTS i złożeniu egzaminu licencjackiego absolwent uzyskuje tytuł licencjata filologii w zakresie indianistyki. Uzupełnieniem studiów będą 2-letnie studia II stopnia (magisterskie).

Na ogólny program studiów składają się:
1. Kursy obligatoryjne specjalistyczne (oznaczone kodem L- IND)
2. Przedmioty ogólne obligatoryjne (oznaczone kodem  L-OR)
3. Przedmioty do wyboru (oznaczone kodem L- MON)
Stacjonarne jednolite studia magisterskie (5-letnie)
Nabór prowadzony był do roku akademickiego 2006/2007
Charakterystyka studiów:

Studia trwają 5 lat (10 semestrów). Obejmują praktyczne i teoretyczne zagadnienia języków i i literatur Półwyspu Indyjskiego w zakresie sanskrytu klasycznego i wedyjskiego, hindi i urdu, oraz (w stopniu podstawowym) języków południa Indii, a także zagadnienia historii, procesów cywilizacyjnych i kulturotwórczych, tradycji religijnych i sztuk Indii w makroregionalnym kontekście Azji Południowej.
Po piątym semestrze studiów następuje podział na specjalizacje według kryterium językowego (sanskryt bądź hindi)
. Specjalizacja wiąże się również z wyborem seminarium magisterskiego (językoznawcze lub literaturoznawcze). Po zaliczeniu przedmiotów obowiązkowych  i opcjonalnych oraz zgromadzeniu wymaganej ilości 300 punktów ECTS, napisaniu pracy magisterskiej i złożeniu egzaminu magisterskiego absolwent uzyskuje tytuł magistra filologii.

Na ogólny program studiów składają się:
1. Kursy obligatoryjne specjalistyczne (oznaczone kodem IND)
2. Przedmioty ogólne obligatoryjne (oznaczone kodem  OR)
3. Przedmioty do wyboru (oznaczone kodem MON)
Podstawą do zaliczenia każdego roku (w przypadku roku I również I semestru) oraz pełnego toku studiów jest system punktów kredytowych ECTS (European Credit Transfer System).
Do zaliczenia toku studiów i przystąpienia  do egzaminu magisterskiego niezbędne jest zgromadzenie minimum 300 punktów kredytowych



UNIWERSYTET WROCŁAWSKI

http://www.wrocek.pl/fotki/231l.jpg



Władze Uniwersytetu Wrocławskiego chcą otworzyć studia z filologii indyjskiej i kultury Indii. Coraz więcej Polaków nie myśli o Indiach tylko jako o kierunku turystycznym, z bogatym, egzotycznym folklorem. Wielu rusza na wschód w poszukiwaniu pracy, nawiązuje kontakty biznesowe.

Rozmowa z prof. Joanną Sachse z Zakładu Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

- Tomasz Wysocki: Skąd pomysł, że filologia indyjska powinna być odrębnym kierunkiem na Wydziale Filologii? Czy znajdą Państwo chętnych do studiowania, czy to będzie kierunek niszowy?

- Prof. Joanna Sachse: Planowane uruchomienie studiów indologicznych we Wrocławiu nie będzie powołaniem do życia zupełnie nowego kierunku. Uniwersytet Wrocławski jeszcze w XIX i na początku XX wieku miał silną indologię. Profesorowie Adolf Stenzler i Alfred Hillebrandt, indologowie, byli nawet rektorami uczelni. Po drugiej wojnie filologia indyjska była odrębną specjalnością tylko do 1951 roku, kiedy to została wykreślona z programu studiów, dzieląc los anglistyki i romanistyki. Mimo to docent Ludwik Skurzak i jego uczennica profesor Hanna Wałkówska uczyli sanskrytu i prowadzili wykłady z historii, kultury, literatury i filozofii Indii starożytnych. Dzisiaj na wykłady o Indiach na razie jako na zajęcia fakultatywne przychodzi około setki osób.

Indologia ma w Polsce bogatą tradycję. Od lat jest już na uniwersytetach w Warszawie i Krakowie, a ostatnio również w Poznaniu, i na te studia zgłasza się wielu chętnych.

Jest to dowód wzrostu zainteresowania Indiami w Polsce. I na odwrót, do Polski przyjeżdża też coraz większa liczba studentów z Indii. Także we Wrocławiu mamy sporą grupę przedstawicieli biznesu, którzy tutaj pracują. Otwarcie na współczesne kontakty gospodarcze jest wyraźne
.

- Jak Pani Profesor tłumaczy to zainteresowanie? Czy młodych ludzi pociąga orientalny folklor i kultura i chcą wiedzieć więcej, niż można się dowiedzieć z przewodników? Czy to też nowa fala fascynacji systemami religijnymi i filozofią, jaką Zachód przeżył już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku?

- W tym przypadku działają wszystkie te czynniki. Indie mają w sobie magiczną siłę przyciągania. Są ojczyzną wielkich systemów filozoficznych, wielkich systemów religijnych - wedyzmu, buddyzmu, hinduizmu - wspaniałej literatury, architektury i sztuki. Wątki pochodzące z dwóch epopei – Mahabharaty i Ramajany - są wciąż eksploatowane przez współczesną literaturę i kinematografię indyjską. W Polsce wydaje się obecnie sporo przekładów starożytnej i współczesnej literatury indyjskiej. Wielu zainteresowanych chce studiować język i starożytny, i nowożytny. Inni są zafascynowani myślą indyjską, np. Upaniszadami. Jeszcze inni są nastawieni na poznanie teatru, filmu, klasycznego tańca indyjskiego. Oczywiście duże znaczenie ma to, że dzisiaj łatwiej pojechać do Indii.
- Jaki jest program studiów?

- Uściślijmy, decyzja Rady Wydziału Filologicznego o powołaniu studiów filologii indyjskiej to pierwszy krok. Wniosek Rady Wydziału przekazany zostanie teraz do Senatu i do rektora. Ale zrobiliśmy już dobry początek.

W programie będą oczywiście języki. W Indiach jest ich wiele, my zajmiemy się głównie sanskrytem, tj. językiem starożytnej literatury i rytuału, oraz językiem hindi, którego używa największa część mieszkańców Indii współczesnych. Będą wykłady z literatury starożytnej i nowożytnej, historii politycznej, historii systemów filozoficznych i religijnych, mitologii, obyczajowości, prawodawstwa. Oraz oczywiście dzieje Indii w okresie kolonialnym i w czasach najnowszych, a także barwna panorama kultury Indii współczesnych. Mamy nadzieję, że nasza propozycja przyciągnie wielu chętnych, oferując im nie tylko wgląd w bardzo bogatą, fascynującą kulturę Indii, ale także dobre podstawy do ubiegania się o atrakcyjną pracę
.

- Czy są w programie zajęcia z klasycznego tańca hinduskiego?

- Może nie od pierwszego października. Klasyczny taniec jest jednak związany z teatrem, a miejsce dla wykładów o teatrze indyjskim znajdzie się w programie studiów na pewno.



KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

http://img84.imageshack.us/img84/1320/kullc1.jpg



Na KULu są prowadzone zajęcia z hinduizmu oraz sanskrytu.

Źródło:
Wikipedia
Uniwersytet Adama Mickiewicza
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Jagielloński
Indologia na Uniwersytecie Wrocławskim
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Jutrzenka


http://images.tinypic.pl/i/00659/bvwvsv1y9qbj.png

Offline

#2 2008-11-08 16:28:46

Svasti

Hindustani

Zarejestrowany: 2007-04-28
Posty: 22964

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Świetny wątek! na pewno tym którzy planują naukę języków z Azji się przyda. Do tego to jest bardzo ciekawe aczkolwiek nie wiem czy nie trudne.

To zdjęcie na samym dole KUL to Twój uniwersytet?


https://66.media.tumblr.com/9b3bd323986c863ff17ad53044e3e992/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o1_400.gifhttps://66.media.tumblr.com/37793d7ce5bdd1dda5051ac4bdacc187/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o2_400.gif

Offline

#3 2008-11-08 17:08:05

 Jutrzenka

Dobry dyskutant

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2007-07-15
Posty: 1834
Aktor: Hrithik
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Svasti napisał:

To zdjęcie na samym dole KUL to Twój uniwersytet?

Tak to mój piękny i kochany KUL Ta Uczelnia ma niesamowitą atmosferę 5-letnie studia teologiczne były prawdziwą przyjemnością, choć wymagały dużo nauki. Teraz bardzo cieszę się, że właśnie na KULu mogę pisać doktorat z hinduizmu

Co do indologii, to na pewno wymaga wysiłku i bardzo skrupulatnej nauki, przede wszystkim języków ale również szczegółowego poznawania religii Indii, ich historii, kultury i obyczajów. Jeśli jednak ktoś się interesuje tą tematyką, to prawdziwym wyróżnieniem dla takiej osoby będzie ukończenie takich studiów i zdobycie tak dużej wiedzy

Jutrzenka


http://images.tinypic.pl/i/00659/bvwvsv1y9qbj.png

Offline

#4 2008-11-08 17:19:58

 Chandramukhi

Bollymaniak

4987652
Call me!
Skąd: Sułoszowa - okolice Krakowa
Zarejestrowany: 2007-11-28
Posty: 1506
Punkty: +9

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Super wątek!! Bardzo mi się przydał! Teraz będę pisać maturę i chciałabym iść właśnie na filologię orientalną lub właśnie coś związanego z Indiami a do tej pory wiedziałam że coś takiego jest tylko na UJ-cie i w Warszawie a tu psikus, w całej Polsce
Dzięki Jutrzenka


https://24.media.tumblr.com/06ce0bcbda6c0acb508892bd0e7b724e/tumblr_mz7e8gnJxm1s5k06po3_250.gif

Offline

#5 2008-11-08 17:26:59

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Ja już się co prawda nie wybiorę, ale pożyteczny watek
Ja bym chciała na nowoindyjską specjalizacje, jeślibym miała się cofnąć kilka lat i wybierać kierunek studiów. Język Hindi i Tamilski to byłoby super (szkoda, ze Telugu jeszcze nie wykładają ). Ale i sanskryt myślę, że warto byłoby poznać przynajmniej w jakimś podstawowym zakresie.
Na pewno też można się czegoś więcej o samych Indiach dowiedzieć, o jego kulturze, literaturze i sztuce.

Offline

#6 2008-11-08 17:56:33

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Łał, nie wiedziałam, że indiologia jest an tylu uniwersytetach! Miło słyszeć, że jest też we Wrocławiu, bo tam od dawna chcę studiować...właściwie cokolwiek, byle tam

Wiadomo może, z czego trzeba zdać maturę, żeby dostać się na te kierunki?

Offline

#7 2008-11-08 22:05:15

 beti*

Dobry dyskutant

Skąd: woj.opolskie
Zarejestrowany: 2008-02-24
Posty: 1201
Aktor: SRK

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Tak to miło słyszec ,że  Indie ich kultura i religia znalazły u Nas takie zainteresowanie , a  Indologia znajduje sie na tylu uniwersytetach.

Offline

#8 2008-11-08 23:01:14

 Chandramukhi

Bollymaniak

4987652
Call me!
Skąd: Sułoszowa - okolice Krakowa
Zarejestrowany: 2007-11-28
Posty: 1506
Punkty: +9

Re: Indologia na polskich Uczelniach

milkaja napisał:

Język Hindi i Tamilski to byłoby super (szkoda, ze Telugu jeszcze nie wykładają ).

O tym samym pomyślałam, dosłownie!

Też bym chciała wiedzieć, co trzeba zdawać na maturze i na jakim poziomie... Wybrałam historię na podstawie, ale jakby co to jeszcze można zmienić przedmiot (bo historii na rozszerzonym raczej nie zdam ) No i oczywiście polski i angielski

Ostatnio edytowany przez Chandramukhi (2008-11-08 23:02:09)


https://24.media.tumblr.com/06ce0bcbda6c0acb508892bd0e7b724e/tumblr_mz7e8gnJxm1s5k06po3_250.gif

Offline

#9 2008-11-28 16:08:19

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

ja wybralam filologie nowoindyjska i zrobie wszystko, zeby sie na nia dostac


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#10 2008-11-28 19:34:03

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: Indologia na polskich Uczelniach

No dobra, poszukałam trochę Na razie tylko Poznań:

Nabór - począwszy od roku akad. 2007/2008 - będzie się odbywać na zmianę: jeden rok na filologię indyjsko-tybetańska, drugi - na filologię nowoindyjską, przy czym rozpoczniemy od naboru kandydatów na studia na specjalizacji filologii indyjsko-tybetańskiej. (czyli indiologia będzie akurat w roku akademickim 2010/2011, kiedy ja będę zdawać na studia )

Rekrutacja:
http://www.amu.edu.pl/index.php?linkid=2885&moz=1
...wchodzimy sobie na stronę, jeeeeedziemy w dół aż do tabelki
Filologia specjalność indologia
Filologia specjalność japonistyka
Filologia specjalność sinologia
i tam jest wszystko napisane

Gdyby komuś nie chciało się wchodzić, to podam ogólnie: liczą się język polski, obcy nowożytny, oraz historia, geografia, drugi język nowożytny do wyboru. Dla osób ze starą maturą jest rozmowa kwalifikacyjna.

Offline

#11 2008-11-28 20:12:33

 Raveena

Bywalec

10674821
Skąd: Gniezno
Zarejestrowany: 2008-05-05
Posty: 543
Punkty: +2
Aktorka: Rani Mukherjee
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

jak ja bym chciała studiowac indologie...coz..jeszcze wszystko przede mna:D


http://img216.imageshack.us/img216/1922/raniusiakopiarb3fs1.jpg

Offline

#12 2008-11-29 00:57:22

sitka

Zakręcony

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2008-01-12
Posty: 1161
Aktorka: Rani
Aktor: John Abraham
Duet: Rani Abhi

Re: Indologia na polskich Uczelniach

ale fazka szkoda ze w szczecinie nie ma zaczelabym to jakod 2 kierunek hihihi


http://i165.photobucket.com/albums/u60/Agna83/sygnatury/jasiek01f02.png

Offline

#13 2009-05-19 17:10:30

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Ale teraz mam fazę, że nie wiem  czy lepiej iść na indologię czy na prawo?


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#14 2009-05-19 17:17:02

 Samira93

Wkręca się

6690539
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2008-02-12
Posty: 219

Re: Indologia na polskich Uczelniach

O ja właśnie myślałam, żeby kiedyś studiować indologie na UAM w Poznaniu
Dzięki


http://images37.fotosik.pl/241/3ce8a5d99a26f38d.jpeg

Offline

#15 2009-05-29 18:40:36

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: Indologia na polskich Uczelniach

A ja wam się pochwalę (o ile jest czym), że za rok pięknie zdaję maturę (taki mam plan ) i jadę do Warszawy studiować indologię, a potem na stypendium do Indii...
Przez ostatni tydzień sporo się naczytałam o tych studiach i nieźle się naszukałam w necie, mimo wszystko jestem ostatecznie zdecydowana na taki kierunek Rzuciłabym tutaj różnymi fajnymi linkami, ale wolę nie, bo będzie za dużo chętnych na wydział i się nie dostanę

...żartowałam, nie rzucę bo nie mam nigdzie zapisanych Ale warszawski wydział wyszukałam wpisując "orientalistyka uw" w Google i trafiłam prosto na stronę wydziału
Polecam też sprawdzenie uniwersytetu w Krakowie, ogólnie fajnie jest też popatrzeć sobie na plany zajęć aktualnych roczników. Naprawdę to dużo daje

Aha no i z Krakowa i Warszawy można dostać stypendium zagraniczne i wyjechać sobie za friko do Indii (podobno nawet przelot sponsorują ), albo takie normalne stypendium naukowe albo artystyczne(najlepiej chyba taneczne, nie wiem czy wokalne też można).

Problem z indologią jest tylko taki, że większość uniwersytetów oferuje tylko studia licencjackie, 3-letnie, ale zawsze można rozpocząć studia II-go stopnia w Krakowie, tam można zdobyć tytuł magistra

Ale zapomniałam o najważniejszym:
Poznań: rozszerzony polski x 0,3; rozszerzony język obcy nowożytny x 0,4; historia/geografia/język obcy nowożytny x 0,1 (podstawa) lub 0,3 (rozszerzenie)
Kraków: rozszerzony polski x 1, rozszerzony angielski x 3
Warszawa: rozszerzony polski x 1, rozszerzony angielski x 1.

Offline

#16 2009-05-29 19:27:58

 Samira93

Wkręca się

6690539
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2008-02-12
Posty: 219

Re: Indologia na polskich Uczelniach

No nie rozszerzony polski
Załamię się!
Moje marzenie zgasły jak świeczka.
Nie ma szans, żebym zdała rozszerzony polski.
Będę się cieszyć jak zdam na poziomie podstawowym.
No trudno


http://images37.fotosik.pl/241/3ce8a5d99a26f38d.jpeg

Offline

#17 2009-05-29 23:21:19

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Ja wybrałam kierunek - AWF ponieważ zaczynam poważnie myśleć o karierze sportowej joke


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#18 2009-06-12 23:39:28

Deepika

Wkręca się

11159696
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2008-12-28
Posty: 144
Opis: Szkoła ;p
Aktorka: Kajol,Rani,Aish,Preity,Deepika
Aktor: SRK,Hrithik,Saif,Abhi,Aamir
Duet: Kajol+SRK, Preity+Saif,

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Super wątek!
Oczywiście mam zamiar wybrać się na indologię, chodź mam jeszcze dużo czasu na zastanowienie się nad poważnym kierunkiem.

Offline

#19 2009-06-24 16:18:15

1991ewa

Bollyamator

Zarejestrowany: 2009-06-24
Posty: 7

Re: Indologia na polskich Uczelniach

rozszerzony polski;( Indologio-papa;(

Offline

#20 2009-06-29 00:01:33

noychoH

Bollyamator

Zarejestrowany: 2009-06-28
Posty: 1

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Jutrzenko, skoro jesteś z Lublina, to nie mogę zrozumiec, dlaczego tak kiepsko przedstawiasz studia związane z Indiami na KUL, i nic nie piszesz o UMCS.

Poza teologią, o której wspominasz przelotem w kolejnym poście, oraz kulturoznawstwem, do którego prowadzi Twoj link - nie wolno zapomnieć o filozofii. A na marginesie, ciekaw jestem, u kogo robisz doktorat z hinduizmu - u ks. prof. H. Zimonia? ks prof. St. Grodzia? ktokolwiek to jest - daj ludziom link i do tej katedry....

KUL, to uczelnia gdzie od 1952 r. naucza się filozofii indyjskiej - piersza taka uczelnia w Polsce!!! To tu prowadzili zajęcia Franciszek Tokarz (1952-1972) i Leon Cyboran (1973-1977), a także Tomasz Ruciński (1977-1987). Dzis prowadzą je Paweł Sajdek i Maciej St. Zięba, czyli niżej podpisany. Na filozofii teoretycznej można robic magisterium z historii filozofii indyjskiej (studia jednolite magisterskie). Oprócz wykładów historii filozofii indyjskiej i seminarium są tez wykłady z wątków literatury indyjskiej. Dodatkowo na kulturoznawstwie - na które wskazuje Twój link - są wykłady z hinduizmu i buddyzmu, w ramach specjalizacji "kultur i religii Wschodu" - i mozna z tego robić licencjat (studia I stopnia) oraz magisterium (studia II stopnia). Zarówno na filozozofii teoretycznej jak i na kulturoznawstwie nauczany jest sanskryt. Dr Sajdek dla chętnych organizował tez kursy hindi oraz palijskiego. Zob. http://www.kul.pl/1552.html i dwa wspomniane powyżej nazwiska obecne.

Na UMCS jest katedra religioznawsta i filozofii Wschodu, http://filozofia.umcs.lublin.pl/archives/87 , gdzie nauczają dr hab. Krzysztof Kosior, dr Marek Szymański i dr Lesław Borowski (ci dwaj ostatni - to absolwenci KUL). Sanskrytu co prawda nie uczą, ale za to dr Borowski zajmuje się wspólczesnym hinduizmem. Wczesniej nauczal tan zmarly niedawno prof. Tadeusz Margul (religioznawca, autor ksiązki "Indie na co dzień") oraz dr Gerard Głuchowski, autor malarstwa inspirowanego jogą.

Z tego srodowiska wreszcie wywodzi się Krzystof Sliwiński, obecnie pracownik Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, organizator imprez edukacyjnych i kulturalnych przy Muzeum, kiedyś współtwórca Studenckiego Koła Orientalistycznego w Lublinie, czemu daje świadectwo jego witryna http://www.autodydaktyka.republika.pl/orient/index.htm

Pozdrawiam
noychoH aka Maciej St. Zięba
http://www.kul.pl.maciej.st.zieba/

Ostatnio edytowany przez noychoH (2009-06-29 00:30:10)


śanaih, śanaih, sarvam sadhu bhavishyati

Offline

#21 2009-06-29 13:08:46

 Jutrzenka

Dobry dyskutant

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2007-07-15
Posty: 1834
Aktor: Hrithik
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Panie Macieju!
Ma Pan rację – kiepsko… ale nie kiepsko są przedstawione przeze mnie studia na KULu odnośnie Indii, ale kiepsko wygląda niestety indologia na KULu. Gdybym chciała się trzymać tematu wątku, to tak naprawdę nie powinnam nawet wymieniać KULu, bo wymieniałam jedynie Uczelnie na których jest indologia. Na KULu o samej indologii trudno mówić Jako, że jestem jednak studentką tej Uczelni więc wspomniałam także o niej podkreślając prowadzone wykłady z hinduizmu i sanskrytu. Podałam link do Wydziału Filozofii, a tam są wymienione inne przedmioty, w tym sanskryt, filozofia indyjska, hinduizm, buddyzm – czyli to, o czym Pan wspominał. Ten link ma być ogólną informacją – jeśli ktoś będzie zainteresowany, sam będzie szukał innych wiadomości na ten temat.

Nie podawałam również historii danego kierunku, uwzględniając to kto i kiedy (w jakich latach) prowadził zajęcia z konkretnych przedmiotów, bo nie podawałam takich szczegółów przy innych Uczelniach, więc byłoby to trochę niesprawiedliwe gdybym zaczęła akurat na KULu wymieniać wykładowców. Zresztą, na podanym przeze mnie linku, są wymienieni ci ludzie, którzy aktualnie prowadzą zajęcia związane z w/w przedmiotami, więc nie sądzę, że mogą czuć się poszkodowani.

Doskonale Pan wie, że studia związane z samym hinduizmem na KULu nie są zbytnio rozbudowane. Rozmawiałam na ten temat z wspominanym przez Pana Prof. Zimoniem, pytając się o to, dlaczego na innych Uczelniach indologia jest tak rozbudowana a na KULu nie wiele można na ten temat powiedzieć. Odpowiedział mi wtedy, że niestety, nie mamy specjalistów od hinduizmu. To chyba jest dość mocny argument wskazujący na to, że studia dotyczące Indii nie są zbyt obszerne więc tym bardziej nie zaniżyłam ich poziomu.

Myślę, że sytuacja może się poprawić w najbliższych latach, bo jak sam Pan doskonale wie, mają być otwierane kolejne kierunki, w tym religioznawstwo. Z tego co mi wiadomo, na tym kierunku więcej uwagi będzie poświęcone hinduizmowi. Może z czasem będziemy mogli mówić o indologii na KULu – byłabym bardzo zadowolona z tego powodu.

Co do ks. Grodzia  - Jego nazwisko jest wymienione w linku przeze mnie podanym, więc ktoś sam bez problemu dotrze do Jego katedry Wtedy tym bardziej znajdzie ks. Zimonia.

Co do mojego doktoratu – zarówno z ks. Zimoniem i ks. Grodziem konsultowałam swoją pracę, ale akurat moim promotorem jest inna osoba z czego jestem bardzo zadowolona

O UMCSie wspomniał Pan więc myślę, że lubelskie studia dotyczącej Indii zostały już uzupełnione w niezbędne informacje.

Co do całości wątku – wiemy, że ostatnio Indie cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, więc to była jedynie moja dobra chęć pokazywania, że w Polsce jest wiele Uczelni, które dają możliwość poznania tego kraju, jego kultury i religii. To nie jest informator dla studenta z wszelkimi najdrobniejszymi szczegółami – to tylko sygnał o tym, że coś takiego jak indologia na polskich uczelniach istnieje i nie trzeba wyjeżdżać do Indii, żeby tam zdobywać wiedzę o tym kraju

Pozdrawiam.
Jutrzenka


http://images.tinypic.pl/i/00659/bvwvsv1y9qbj.png

Offline

#22 2009-09-21 23:17:40

Espino

Bollyamator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-08-03
Posty: 68
Opis: Szczęśliwa ;)
Aktorka: Rani, Aishwarya, Amrita
Aktor: Saif, Abhishek,Shahid
Duet: Rani&Saif, Amrita&Shahid

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Supriya napisał:

No dobra, poszukałam trochę Na razie tylko Poznań:

Nabór - począwszy od roku akad. 2007/2008 - będzie się odbywać na zmianę: jeden rok na filologię indyjsko-tybetańska, drugi - na filologię nowoindyjską, przy czym rozpoczniemy od naboru kandydatów na studia na specjalizacji filologii indyjsko-tybetańskiej. (czyli indiologia będzie akurat w roku akademickim 2010/2011, kiedy ja będę zdawać na studia )

Rekrutacja:
http://www.amu.edu.pl/index.php?linkid=2885&moz=1
...wchodzimy sobie na stronę, jeeeeedziemy w dół aż do tabelki
Filologia specjalność indologia
Filologia specjalność japonistyka
Filologia specjalność sinologia
i tam jest wszystko napisane

Gdyby komuś nie chciało się wchodzić, to podam ogólnie: liczą się język polski, obcy nowożytny, oraz historia, geografia, drugi język nowożytny do wyboru. Dla osób ze starą maturą jest rozmowa kwalifikacyjna.

Ja zainteresowałam się filologią nowoindyjską... akurat bedzie nabor, jak bede miala mature...
gorzej z rozszerzonym polskim;/ najblizej mam do Ponznaia a ta od razu jeszcze geografia i historia... pomysle nad Wrocławiem jeszcze


http://i37.tinypic.com/2la4eub.jpg
Dawna Alejandra

Offline

#23 2009-09-22 17:21:52

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: Indologia na polskich Uczelniach

O Wrocławiu nie myślę w ogóle, boję się tam jechać, bo skoro na stronie uniwersytetu nie ma nawet informacji co trzeba zdawać na maturze i trzeba szukać tego gdzieś indziej, to jak muszą wyglądać studia

Zresztą polecam zajrzeć do odpowiedniego wątku na bollywood.pl, tam wypowiadają sie osoby studiujące indologię albo te, które ją ukończyły, można zdobyć wiele przydatnych informacji

Offline

#24 2009-10-20 20:04:55

Kammo

Gość

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Supriyo , wypisujesz kompletne bzdury:) Spróbuj może poszukać raz jeszcze.  Nie dość, że SĄ informacje, co zdawać  (tym bardziej, że ludzie już się dostali i studiują, a ponad 200 osób zgłosiło się w tym roku do procedury rekrutacyjnej), to masz na stronach również program studiów i plan zajęć. Zastanów się, zanim coś napiszesz i wprowadzisz ludzi w błąd. (To samo tyczy się braku studiów magisterskich na uczelniach - po prostu na kierunkach młodszych, niż 3 lata, nie może być, co oczywiste, studiów magisterskich. Ale będą.)
Pozdrawiam, życząc dołączenia do grona studentów indologii.

PS: A propos studiów we Wrocławiu, chyba nikogo nie zaskoczę informacją, że trzeba zdawać języki polski i angielski. Bez rozszerzenia jest się bez szans.

#25 2009-10-20 20:20:55

Kammo

Gość

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Aha. Doprecyzuję może, że można zdawać inny język, ale to teoria, bo tylko z angielskim ma się szanse na indeks. Wybiera się też  dodatkowy trzeci przedmiot.

#26 2009-10-20 20:36:19

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Program i plan zajęć jest na każdym uniwersytecie i każdym wydziale, nigdy nie napisałam że czegoś takiego nie ma
Co do studiów magisterskich to sorry, pisałam o tym dawno temu i zapomniałam napisać o tym, że magisterskie są też w Warszawie, Poznania nie sprawdzałam, bo przestał mnie interesować.

Poza tym jak możesz zarzucać mi, że piszę nieprawdę a propos listy maturalnych przedmiotów potrzebnych na studia, skoro Uniwersytet Wrocławski ma od nowego roku akademickiego nową stronę internetową? Rzeczywiście teraz z łaski swojej umieścili takie informacje. Jeszcze niedawno trzeba było przechodzić na stronę rekrutacji elektronicznej i szukać tam.
Zresztą wg tej nowej strony na indologię trzeba zdawać m.in. łacinę i kulturę antyczną

Offline

#27 2012-06-07 11:45:26

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

A ja chciałam startować na indologię w Poznaniu w tym roku... Pasjonatką Indii,kultury indyjskiej... jestem od siedmiu lat. Przestudiowałam rok psychologię, ale całkowicie mi to nie pasuje. Problemem nie są stopnie czy wyniki matury, ale moja mama, która twierdzi, że po indologii będę zamiatała ulice, że ona mi nie pozwala, że takie studia to nie studia... Wystarczy, że wybrała mi psychologię, bo to ''dobry kierunek jest dla takiej humanistki jak ty''. Męczę się na tych studiach... Zastanawiam się nawet nad złożeniem papierów w tajemnicy. W końcu jak będę miała papierek, że się dostałam, to już mi raczej nie zabroni studiować, prawda?

Przepraszam, że tak się żalę, ale musiałam komuś... Nikt z mojego otoczenia tego nie rozumie, dla nich moja pasja i chęć iścia na indologię to fanaberia... I wszyscy popierają moją mamę. A ja chcę po prostu żyć po swojemu Ech..


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#28 2012-06-07 12:04:36

 Mandira

Zakręcony

11385313
Skąd: Imielin (niedaleko Katowic)
Zarejestrowany: 2012-06-04
Posty: 1017
Punkty: +1
Aktorka: Kareena, Anushka, Ash
Aktor: Abhi, Hrithik, SRK
Duet: Ash&Abhi/Hrithik, Anu&Ranveer

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Genialny watek, nie wiedziałam że indologia jest na UJ.  Też chciałabym ją studiować , ale moi rodzice niestety nie pozwoliliby mi na to

Ostatnio edytowany przez Mandira (2012-06-07 12:04:56)


http://static.tumblr.com/boibgmp/cwwmbubbs/sidebar-anushka.gif

Offline

#29 2012-06-07 17:55:07

 Sensi

News Team

Zarejestrowany: 2011-12-01
Posty: 1041
Punkty: +59
Opis: बधाई
Aktorka: Kajol, Aish, Madhuri
Aktor: SRK, Shahid, Hrithik, Sid
Duet: Hrithik&Aish / SRK&Kajol

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Bahryan Wiesz, nigdy nie byłam w Twojej sytuacji, ale postawienie rodziców przed faktem dokonanym jest dobrym pomysłem - moim zdaniem. Poza tym w świetle prawa jesteś osoba dorosłą, czyli powinnaś sama decydować o sobie, co chcesz robić, co chcesz studiować i gdzie. Nie mają prawa Ci wybierać, co masz studiować, gdzie masz pracować itd.

Ja akurat chciałam iść na stosunki międzynarodowe, wiedziałam też na jaką uczelnię chcę iść. Wylądowałam na administracji, bo mój kierunek nie został uruchomiony, było za mało osób (chyba 2-3osób brakowało, żeby móc go uruchomić). Oczywiście u mnie o dziennych nie było mowy, chociaż z początku zastanawiałam się, konsultowałam się z rodziną. Powiedzieli, że jak chcę iść na dzienne to mi nie bronią, ale też żebym się zastanowiła, czy tego chcę. Ale to nie było na zasadzie "nie możesz iść na studia stacjonarne" - o nie, nie. Zostałam na tej uczelni, ale poszłam na administrację, owszem, początkowo było nawet-nawet, ale ja tego nie widzę, nie widzę licencjatu, nie widzę siebie w roli administratywisty.
Dlatego też postanowiłam iść na magisterkę na stosunki międzynarodowe.

Ale wiesz, poradzę Ci jedno - masz już rok za sobą. Ja w sumie po roku też się zastanawiałam, czy tego nie zostawić - ale stwierdziłam dokończę, co mi tam. Nie chcę mieć rok w plecy. Poza tym, jeśli masz wszechstronne wykształcenie wyższe - jesteś "dobrym towarem" na rynku pracy.
Dlatego też moja propozycja: skończ psychologię, przemęcz się te 2 lata jeszcze, zrób licencjat, a potem złóż papiery na indologię, ale nie rozgłaszaj tego - owszem nam na forum możesz się pochwalić. Ale jak będziesz mieć pewność, że Cię przyjęli powiedz to rodzicom. To będzie taki Twój krok w dorosłość.

Powodzenia!


http://withhyunbin.com/media/gif/hyun_bin_sam_sung_08.gif

Offline

#30 2012-06-07 22:11:44

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Tak, Sensi,ja wiem ze powinnam to dokonczyc, ale po prostu nie daje rady... Przez te studia mam wielka depreche, na nic nie mam ochoty... Po prostu te chol...glupie studia zabily we mnie cala radosc zycia... Moja mama widzi to, ze ja nie daje rady z tym wszystkim, a mimo to zabrania mi rzucic... Sadze wiec, ze jak bede miala papier, to oporow nie stawi, w koncu fakt dokonany to cos innego niz gdybanie, prawda?


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#31 2012-06-07 22:31:09

 Chandramukhi

Bollymaniak

4987652
Call me!
Skąd: Sułoszowa - okolice Krakowa
Zarejestrowany: 2007-11-28
Posty: 1506
Punkty: +9

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Ja chciałam na zaoczne od samego początku i miałam dylemat między amerykanistyką a studiami dalekowschodnimi, gdzie m.in uczyłabym się też o Indiach i sporo godzin bym miała do wybory albo chiński (lub japoński nie pamiętam) albo hindi, i po przedyskutowaniu tego z rodziną, którzy mi doradzali ale wybór pozostawili mnie, wybrałam amerykanistykę bo myślałam, że będą łatwiejsze i teraz trochę żałuję Nie dlatego, że są trudne czy sobie nie radzę, wręcz przeciwnie, tylko żałuję że nie podążyłam za swoją pasją. W sumie Amerykę też uwielbiam od małego, ale o niej praktycznie wszystko się wie i jest już, że tak powiem, przereklamowana. Natomiast taki chiński czy hindi na pewno by mi się przydał jak i wiedza o dalekim wschodzie, Japonii, Chinach czy Indiach... Tak mi się wydaje.

Także również moja rada, Bahryan, zawsze możesz rozpocząć drugi kierunek, ten który Cię interesuje. Jeżeli psychologia Cię wykańcza, rzuć ją i startuj na indologię. Jeżeli Twoi rodzice się temu sprzeciwiają, kontynuuj tą psychologię, ale zapisz się na drugi kierunek, który sobie wybrałaś i możesz próbować na dwóch i już od Ciebie zależy, który będziesz traktować poważniej i bardziej się do niego przykładać.


https://24.media.tumblr.com/06ce0bcbda6c0acb508892bd0e7b724e/tumblr_mz7e8gnJxm1s5k06po3_250.gif

Offline

#32 2012-06-07 23:20:45

 Sensi

News Team

Zarejestrowany: 2011-12-01
Posty: 1041
Punkty: +59
Opis: बधाई
Aktorka: Kajol, Aish, Madhuri
Aktor: SRK, Shahid, Hrithik, Sid
Duet: Hrithik&Aish / SRK&Kajol

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Bahryan Czyli sytuacja jest poważniejsza, niż sądziłam. Tylko szkoda, że nikt z Twoje rodziny nie chce Ci pomóc.
Nie ukrywam, też mam czasem ochotę rzucić te swoje studia, ale mam do kogo się zwrócić, aby się wygadać i znaleźć ewentualnie jakieś rozwiązanie. Chcę skończyć, bo mi zależy na tym, aby mieć dyplom. Faktycznie nie jest to moja pasja, poszłam tam, bo nie miałam żadnej alternatywy, jeśli chodzi o studia. Nie pomyślałam o tym. Z góry założyłam, że się dostanę, że kierunek będzie uruchomiony. To był mój błąd, siedzę na administracji. Niemniej jednak po licencjacie chcę iść na to, o czym marzyłam oraz może na jakiś kurs aktorski. No i indologia wieczorowo na UW też mi się marzy.

Bez zastanawiania się w takim bądź razie - składaj papiery. I to jak najszybciej. To jest pierwszy krok, potem musisz jednak troszkę poczekać na wyniki przyjęć. Jak przyjmą to masz gwarancję i wtedy rodzina nie może Ci tego zabronić. Wybacz, ale nie sądzę, aby jakikolwiek rodzic chciał patrzeć, jak się dziecko wyniszcza przez to, co robi. Nie mam na myśli tu uzależnień, ale związki, studia, praca - to też wyniszcza w pewnym stopniu człowieka, jeśli zabiera mu radość życia.

Chandramukhi całkiem niezły pomysł tu przedstawiła. Studiowanie dwóch kierunków równocześnie. Z jednej strony pomysł jest dobry, bo i zadowolisz swoją rodzinę, bo przecież nie rzucasz psychologii, ale także masz odskocznie od psychologii w postaci indologii, która sprawia Ci przyjemność. I po indologii wcale nie zamiatasz ulic, jak dobrze pójdzie to możesz być tłumaczem i pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przy współpracy z Azją. A z tego, co wiem szukają chętnych na staże z językami z tamtych okolic - akurat informacja od jednego z wykładowców, który tam pracuje.
Z drugiej jednak strony - każde rozwiązanie ma jakieś plusy, jak i minusy - możesz nie podołać. Dwa kierunki to podwójny wysiłek i czasem koligacja zajęć - też zależy w jakim trybie wybierzesz indologię, a w jakim studiujesz teraz psychologię. Trzeba być odpornym bardziej wtedy, gdy się studiuje dwa kierunki.

Niemniej jednak - mocno trzymam kciuki, powodzenia!


http://withhyunbin.com/media/gif/hyun_bin_sam_sung_08.gif

Offline

#33 2012-06-08 13:10:06

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Dziewczyny, dziękuję... Nawet nie wiecie jak to pomaga, jak się wie,że nie jest się samym z problemem. Z jednej strony to moja wina, bo gdybym stanęła okoniem, to może i bym była teraz na tej indologii i byłabym zadowolona. Ale ja zgodziłam się, żeby nie było wścieku, i mam za swoje... Teraz muszę w tajemnicy załatwiać papiery, w tajemnicy wszystko przygotowywać...

Sensi, pocieszyłaś mnie z tą pracą )
Chandramukhi, niestety, ale studiowanie dwóch kierunków nie wchodzi w grę. Psychologię studiuję w Białymstoku, a indologię chciałabym w Poznaniu,w ięc to trochę kilometrów jest )

Pochwalę się na pewno, jak się dostanę Mam taką nadzieję,że się dostanę


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#34 2012-07-19 20:46:39

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Hej, to znowu ja... I mam dobre wiesci- dostalam sie na indologie w Poznaniu. Rodzicom powiedzialam wczesniej, troszke bylo placzu, narzekania i klotni, ale w koncu atmosfera sie oczyscila i od pazdziernika bede dumna studentka I roku indologii )


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#35 2012-07-19 22:42:53

 VeeraIsia

Robi postęp

Skąd: ze słonecznego miasta :)
Zarejestrowany: 2012-03-16
Posty: 333
Opis: My Dil Bole Hadippa! <3
Aktorka: Anushka, Rani:)
Aktor: Shahid, Ranveer, SRK;)
Duet: Ranveer i Anushka <3
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Gratulacje, Bahryan Życzymy powodzenia Sama chciałbym pójść kiedyś na takie studia...


http://iv.pl/images/79120880900855024345.jpg

Offline

#36 2012-07-20 00:09:20

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Dziękuję... Siedzę teraz tak pozno i pisze, bo z tego zdenerwowania i szczescia nie dam rady spac... az mnie brzuch rozbolal, jak zobaczylam to zielone ''zakwalifikowana na studia'' )


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#37 2012-07-20 10:10:55

 kajol19

Dobry dyskutant

Zarejestrowany: 2009-08-23
Posty: 150
Punkty: +33
Opis: I love bolly films :)
Aktorka: Aish,Rani,Kajol,Preity,Anushka
Aktor: SrK, Shahid, Saif
Duet: Kajol i SrK
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

wielkie gratulacje Trochę Ci zazdroszczę bo ja czy dostałam się na drugi stopień studiów dowiem się dopiero pod koniec września

Offline

#38 2012-07-20 10:26:12

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Oj, dziekuje  Teraz czeka mnie przeprawa do Poznania, aby zlozyc dokumenty i sama nie wiem jak to bedzie Autobus mam tylko raz dziennie, a na dodatek jazda to 11 godzin Wie moze ktos, jak z Ronda Rataje dostac sie na UAM wydzial neofilologii?

Ostatnio edytowany przez Bahryan (2012-07-20 14:30:49)


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#39 2012-07-20 14:43:20

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Bahrayn, gratuluję Ci! Wydział Neofilologii jest na al. Niepodległości 4, więc musisz na Rondzie Rataje wsiąść w tramwaj, który dowiezie Cię do przystanku "Dworzec PKS" (obecne to będzie 6, 11, 12). Z tego przystanku wydostaniesz się przejściem podziemnym (musisz skierować się w stronę przeciwną niż Dworzec PKS), jak już wyjdziesz z przejścia podziemnego to musisz iść w stronę Izby Rzemieślniczej (ten budynek powinien Ci się rzucić w oczy, jest położony na al. Niepodległości 2), później idziesz jeszcze kawałek i już widzisz uczelnie. Powodzenia.

Ostatnio edytowany przez marigold90 (2012-07-20 14:45:11)


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#40 2012-07-20 18:26:34

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

marigold90 napisał:

Bahrayn, gratuluję Ci! Wydział Neofilologii jest na al. Niepodległości 4, więc musisz na Rondzie Rataje wsiąść w tramwaj, który dowiezie Cię do przystanku "Dworzec PKS" (obecne to będzie 6, 11, 12). Z tego przystanku wydostaniesz się przejściem podziemnym (musisz skierować się w stronę przeciwną niż Dworzec PKS), jak już wyjdziesz z przejścia podziemnego to musisz iść w stronę Izby Rzemieślniczej (ten budynek powinien Ci się rzucić w oczy, jest położony na al. Niepodległości 2), później idziesz jeszcze kawałek i już widzisz uczelnie. Powodzenia.

Dziękuję Ja cały czas obawiam się, że po prostu się zgubię Ale może nie będzie tak źle... W końcu niejedna ja będę spoza Poznania, prawda?


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#41 2012-07-20 18:34:58

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Wiesz, prawie wszyscy będą spoza Poznania. Na moim kierunku na 55 osób z Poznania jest tylko ok. 7, łącznie ze mną. A skąd jesteś?


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#42 2012-07-20 21:02:20

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

marigold90 napisał:

Wiesz, prawie wszyscy będą spoza Poznania. Na moim kierunku na 55 osób z Poznania jest tylko ok. 7, łącznie ze mną. A skąd jesteś?

Hajnówka. Taka mała wioska ( sorki, miasteczko) 60 km od Białegostoku. Podlasie. Od Poznania (wg zoomi) 540 km. Muszę pomyśleć o jakimś wynajęciu mieszkania, chociaż ceny mnie przerażają. To posłuż jeszcze jedną radą : na jakie osiedla warto zwracać uwagę przy wynajmie, aby blisko było na wydział?


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#43 2012-07-20 21:05:48

 marigold90

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2012-02-05
Posty: 1071
Aktorka: Aishwarya|Rani
Aktor: SRK
Duet: Rani&SRK|Aish&Ajay

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Bahryan, wyślę Ci zaraz PW )


https://64.media.tumblr.com/5d28a83a0c4db9457056146fe04bd95a/tumblr_o4ni1kGMk31utg7eko3_500.gifv

Offline

#44 2012-08-18 14:17:30

 KittyTheRipper

Bollyamator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 11
Aktorka: Koko, Minissha
Aktor: Kunal Kapoor
Duet: Koko&Kunal

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Może odpowiedź nieco spóźniona, ale miło mi, że widzę już teraz nasz nowy, indologiczny, poznański narybek. Od października będę na trzecim roku indo (czyli ta sama specjalizacja), więc jeśli napotkasz jakieś problemy, Bahryan, to jestem do Twojej dyspozycji.

Offline

#45 2012-08-19 16:02:14

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

KittyTheRipper napisał:

Może odpowiedź nieco spóźniona, ale miło mi, że widzę już teraz nasz nowy, indologiczny, poznański narybek. Od października będę na trzecim roku indo (czyli ta sama specjalizacja), więc jeśli napotkasz jakieś problemy, Bahryan, to jestem do Twojej dyspozycji.

Bardzo dziękuję i wykorzystam to na pewno Już przedwczoraj wróciłam z tatą z Poznania, gdzie wynajęłam sobie mieszkanko (znaczy pokój ) , skąd mam jakieś 15 minut na Uniwersytet.

I mam zapytanie- z jakich książek korzystacie? ja w domu mam od pewnego czasu dwie części Hindi Stasik, Historię Indii jakiegoś francuskiego autora i rozmówki polsko- hindi i nie wiem w co jeszcze się zaopatrzyć


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#46 2012-08-19 17:11:12

 KittyTheRipper

Bollyamator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 11
Aktorka: Koko, Minissha
Aktor: Kunal Kapoor
Duet: Koko&Kunal

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Jak miło. Jesteśmy co prawda zdominowani w katedrze przez japonistów i sinologów (pewnie zdążyłaś zauważyć, jak wygląda korytarz...), ale jak nas wkurzają, grozimy im oblepieniem wszystkich ścian plakatami SRK.

Książki:

*2 x prof. Stasik (pomarańczowa jest pierwsza, będziecie ją robić do końca trzeciego semestru, zielona to już zdecydowanie później)

*Słownik Hindi-English, McGregor - zamawiaj już teraz w Empiku, dostawa trwa strasznie długo, bo nigdy go nie ma. Koszt - ponad 100 zł.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387390174.jpg?t=1345387969

*Słownik English-Hindi, McGregor - jak wyżej; koszt - ponad 50 zł.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387379678.jpg?t=1345387969

*Słownik języka tamilskiego - nikt nie wie, skąd, jak i gdzie. Koszt ok. 40 zł, dostajesz do ręki od wykładowczyni. Życzę powodzenia z tamilskim, my się cieszymy, że już nam tylko pół roku zostało zmagań z tym językiem.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387365772.jpg?t=1345387954

*Historia Indii, aut. Jan Kieniewicz - stare, ale wartościowe. Są nowsze wydania, koszt to jakieś 70 zł.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387401313.jpg?t=1345387954

*Zarys Historii Indii, aut. Bouvin - przypuszczam, że tę akurat pozycję masz. Jak coś, ok. 30 zł, ale nie jest do końca wystarczająca na egzaminie. (Wiem, co mówię - nie chwaląc się, dostałam 6 z egz. z historii *rumieniec*)
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387413793.jpg?t=1345387973

Z "obowiązkowych" to by było na tyle. Bardzo długo potrwa, zanim wyjdziecie z takich materiałów dla dzieci, które będą Wam dawali wykładowcy, więc póki co, nie ma się czym przejmować. Na zachętę daję jeszcze 3 książki, które bardzo mi służyły na pierwszym roku.

*Teach Yourself Hindi - Beginners Hindi, aut. Rupert Snell - książka-rewelacja! Po angielsku, ale to chyba żaden problem? Koszt ok. 50-100zł.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387423409.jpg?t=1345387973


* Hindi English Phrase Book, aut. Kavita Kumar, koszt ok. 30-70 zł.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387436603.jpg?t=1345387977

*VISUAL: Hindi-English Bilingual Dictionary, czyli cudny słowniczek obrazkowy. Bardzo przydatny. Do kupienia w księgarni językowej na Św. Marcina w Poznaniu, ale może znajdziesz gdzieś indziej. Koszt - około 30 zł.
http://i632.photobucket.com/albums/uu44/ManaNaPrezydenta/Ksiazki%20do%20hindi%202012/1345387449034.jpg?t=1345387977


UNIKAJ TYCH ROZMÓWEK POLSKO-HINDI! Sprawdziłam je niedawno, MASA BŁĘDÓW!

Offline

#47 2012-08-19 20:24:50

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Dziękuję ci bardzo

Owszem, mam Stasik i ten zarys historii

A jeśli chodzi o tamilski, to kupuje się od wykładowcy,tak? I czy to naprawdę taki trudny język? Trudniejszy niż hindi?

A jeśli chodzi o rozmówki, to gdzie na przykład wyłapałaś te błędy?


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#48 2012-08-20 12:53:39

 KittyTheRipper

Bollyamator

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-08-15
Posty: 11
Aktorka: Koko, Minissha
Aktor: Kunal Kapoor
Duet: Koko&Kunal

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Dokładnie. Nie wiem, czy dostaniecie je na początku nauki, czy w środku (chyba mało zostało z poprzedniego zamówienia, a Hindusi uwielbiają wysyłać przesyłki drogą morską, co trwa u nich jakieś 6 miesięcy), ale nie radzę się na nie cieszyć - to oznacza 2 strony tłumaczenia w domu na następne zajęcia (na przykład za dwa dni).
Też się cieszyliśmy, idąc na pierwsze zajęcia z tamila. Wiesz, nowy język, etc. (zaczynaliśmy w połowie pierwszego roku). Na czym te zajęcia polegały? Na zapisaniu szczegółowych notatek, w którym miejscu danego słowa możemy umieścić takie, a nie inne "l" (3 do wyboru), "n" (5 do wyboru), gdzie "k" będzie jako "h", a gdzie jako "g". A potem poszło pismo, grama... I jedyne, co umiemy teraz powiedzieć, to "Staruszka modliła się nad brzegiem stawku w starej świątyni, podczas gdy chłopiec zaganiał krowy z lasu i jednocześnie uderzył psa kamieniem". Serio-serio.


Daj mi trochę czasu, zrobię sobie obiad i zerknę w tamte rozmówki. Ale pamiętam, że już sama wymowa była okrutna.

Offline

#49 2012-08-20 16:49:50

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Jasne, poczekam Bo chętnie dowiem się o te błędy...

Staruszka... co? A to jakaś rymowanka jest, czy co, że tylko tyle dacie radę powiedzieć? A jeśli chodzi o książki, jest możliwość zakupienia jakiś w poznańskim antykwariacie?


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#50 2014-11-07 14:15:42

 Asooran

Robi postęp

51593598
Skąd: Lublin, Nałęczów
Zarejestrowany: 2014-09-02
Posty: 332
Opis: asuran-ka-pyaar.blogspot.com
Aktorka: Anushka Shetty|Katrina
Aktor: SRK|RamCharan|Harshvardhan
Duet: Akshay&Sona
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

kochani, tyle tu przydatnych mądrości...
zdecydowałam się, jeżeli dobrze mi pójdzie w liceum to idę na indologię, ale serio? tamilski jako drugi język? przecież w tym języku inaczej piszesz a zupełnie inaczej czytasz, tego się nie da raczej ogarnąć
czytałam gdzieś kiedyś że na Uniwersytecie Warszawskim jest do wyboru: nepalski albo tamilski
a teraz zaglądam i coś chyba się zmieniło, teraz chyba jest wszystkiego po trochu
widzę że jest hindi, urdu, bengalski...
hindi i bengalski - spełnienie moich marzeń
dla zainteresowanych:
http://www.indologia.orient.uw.edu.pl/pl/index.htm


http://i67.tinypic.com/2hn01lt.jpg

Offline

#51 2014-11-07 15:49:08

 piku

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Szwecja.
Zarejestrowany: 2013-11-03
Posty: 10901
Aktorka: Deepika/Anushka/Alia/Katrina
Aktor: Shahrukh/Ranveer/Shahid/ArjunK
Duet: Deepika/Ranveer/Shahrukh

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Wow. Nie wiedziałam nawet, że jest taki kierunek studiów.. Interesujące.


https://64.media.tumblr.com/3f4f0aade470dc9449640cb1f1c3a4ee/c353c75dd094819c-76/s500x750/0d09c1de27a5cbc4cd7bf3e77602ab78e1c04e81.gifv

Offline

#52 2014-11-07 16:48:55

 Asooran

Robi postęp

51593598
Skąd: Lublin, Nałęczów
Zarejestrowany: 2014-09-02
Posty: 332
Opis: asuran-ka-pyaar.blogspot.com
Aktorka: Anushka Shetty|Katrina
Aktor: SRK|RamCharan|Harshvardhan
Duet: Akshay&Sona
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

iszek17 napisał:

Wow. Nie wiedziałam nawet, że jest taki kierunek studiów.. Interesujące.

naprawdę? haha
no zdarza się... teraz wiesz   myślałam że raczej każdy kto jest bolly to o tym wie, ale jak zwykle się myliłam


http://i67.tinypic.com/2hn01lt.jpg

Offline

#53 2014-11-07 17:06:01

 piku

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Szwecja.
Zarejestrowany: 2013-11-03
Posty: 10901
Aktorka: Deepika/Anushka/Alia/Katrina
Aktor: Shahrukh/Ranveer/Shahid/ArjunK
Duet: Deepika/Ranveer/Shahrukh

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Akira napisał:

iszek17 napisał:

Wow. Nie wiedziałam nawet, że jest taki kierunek studiów.. Interesujące.

naprawdę? haha
no zdarza się... teraz wiesz   myślałam że raczej każdy kto jest bolly to o tym wie, ale jak zwykle się myliłam

Daaaawno temu szukałam sobie jakiś studiów związanych z Indiami, ale nic nie znalazłam.. Pewnie źle szukałam.
Interesujący kierunek, ale pewnie bardzo trudny. Nie łatwo jest się nauczyć hindi.. bym musiała chyba brać wtedy dodatkowe lekcje u hindusów (na szczęście mam znajomych z Indii. )


https://64.media.tumblr.com/3f4f0aade470dc9449640cb1f1c3a4ee/c353c75dd094819c-76/s500x750/0d09c1de27a5cbc4cd7bf3e77602ab78e1c04e81.gifv

Offline

#54 2014-11-08 13:37:15

 Asooran

Robi postęp

51593598
Skąd: Lublin, Nałęczów
Zarejestrowany: 2014-09-02
Posty: 332
Opis: asuran-ka-pyaar.blogspot.com
Aktorka: Anushka Shetty|Katrina
Aktor: SRK|RamCharan|Harshvardhan
Duet: Akshay&Sona
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

iszek17 i co z tego? nawet jeżeli jest trudno (a podobno hindi jest łatwy, gorzej z tamilskim) to czy nie warto robić w życiu coś, co się kocha?
nawet gdybyś musiała brać te lekcje


http://i67.tinypic.com/2hn01lt.jpg

Offline

#55 2014-11-08 14:31:22

 piku

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Szwecja.
Zarejestrowany: 2013-11-03
Posty: 10901
Aktorka: Deepika/Anushka/Alia/Katrina
Aktor: Shahrukh/Ranveer/Shahid/ArjunK
Duet: Deepika/Ranveer/Shahrukh

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Akira napisał:

iszek17 i co z tego? nawet jeżeli jest trudno (a podobno hindi jest łatwy, gorzej z tamilskim) to czy nie warto robić w życiu coś, co się kocha?
nawet gdybyś musiała brać te lekcje

Poszłabym na te studia, bo kocham Indie i się interesuję nimi, ale co mi po tym? Skończę Indologię, będę miała wykształcenie, ale kto mnie przyjmie z tym do pracy?
Wtedy bym musiała zrobić dwa kierunki. Jedno po to by mieć dobrą pracę, a drugą dla siebie.. Dla swojej przyjemności.


https://64.media.tumblr.com/3f4f0aade470dc9449640cb1f1c3a4ee/c353c75dd094819c-76/s500x750/0d09c1de27a5cbc4cd7bf3e77602ab78e1c04e81.gifv

Offline

#56 2014-11-08 20:30:33

 Asooran

Robi postęp

51593598
Skąd: Lublin, Nałęczów
Zarejestrowany: 2014-09-02
Posty: 332
Opis: asuran-ka-pyaar.blogspot.com
Aktorka: Anushka Shetty|Katrina
Aktor: SRK|RamCharan|Harshvardhan
Duet: Akshay&Sona
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

iszek17 no tak racja, pracy w naszym kraju to chyba po indologii nie znajdziesz, chyba że jako nauczycielka jakiegoś języka indyjskiego, poza tym to chyba pozostają tylko Indie jako miejsce pracy...


http://i67.tinypic.com/2hn01lt.jpg

Offline

#57 2014-11-08 21:13:41

 piku

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Szwecja.
Zarejestrowany: 2013-11-03
Posty: 10901
Aktorka: Deepika/Anushka/Alia/Katrina
Aktor: Shahrukh/Ranveer/Shahid/ArjunK
Duet: Deepika/Ranveer/Shahrukh

Re: Indologia na polskich Uczelniach

Akira napisał:

iszek17 no tak racja, pracy w naszym kraju to chyba po indologii nie znajdziesz, chyba że jako nauczycielka jakiegoś języka indyjskiego, poza tym to chyba pozostają tylko Indie jako miejsce pracy...

No właśnie.. Zresztą w naszym kraju nawet ludzie po dobrych studiach i tak nie znajdują pracy w swoim wyuczonym zawodzie.
W Indiach się nie dorobisz.. Za mały przelicznik. A nawet nie wiadomo czy i tam znajdziesz prace, bo tam też jest bieda.. Widać to na ulicy.

Ostatnio edytowany przez iszek17 (2014-11-08 21:14:29)


https://64.media.tumblr.com/3f4f0aade470dc9449640cb1f1c3a4ee/c353c75dd094819c-76/s500x750/0d09c1de27a5cbc4cd7bf3e77602ab78e1c04e81.gifv

Offline

#58 2014-11-08 21:44:27

 Asooran

Robi postęp

51593598
Skąd: Lublin, Nałęczów
Zarejestrowany: 2014-09-02
Posty: 332
Opis: asuran-ka-pyaar.blogspot.com
Aktorka: Anushka Shetty|Katrina
Aktor: SRK|RamCharan|Harshvardhan
Duet: Akshay&Sona
WWW

Re: Indologia na polskich Uczelniach

iszek17 napisał:

Akira napisał:

iszek17 no tak racja, pracy w naszym kraju to chyba po indologii nie znajdziesz, chyba że jako nauczycielka jakiegoś języka indyjskiego, poza tym to chyba pozostają tylko Indie jako miejsce pracy...

No właśnie.. Zresztą w naszym kraju nawet ludzie po dobrych studiach i tak nie znajdują pracy w swoim wyuczonym zawodzie.
W Indiach się nie dorobisz.. Za mały przelicznik. A nawet nie wiadomo czy i tam znajdziesz prace, bo tam też jest bieda.. Widać to na ulicy.

ale jakby na stałe zamieszkać w Indiach? chociaż nie wiem czy bym chciała....
ale wiesz? chcę mimo wszystko spróbować, jeżeli się nie uda - trudno
trzeba będzie żyć jakoś dalej i pracować gdzieś w moim zawodzie, czyli jako plastyk, albo jakaś praca fizyczna...
chcę spróbować - a może się uda? kto wie? potem mogłabym żałować, że coś mnie w życiu ominęło...


http://i67.tinypic.com/2hn01lt.jpg

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora