Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-07-06 20:51:55

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Lajja (2001)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/40/Lajja_poster.jpgLajja (2001)
(tłumaczenie: "Hańba")


To bollywoodzki dramat wyreżyserowany w 2001 roku przez Rajkumar Santoshi, autora Barsaat, China Gate, The Legend of Bhagat Singh i Khakee. Reżyser jest też scenarzystą i producentem filmu, którego tematem jest dramatyczna sytuacja kobiety w indyjskim społeczeńswie. Bohaterkami filmu są cztery kobiety zagrane przez takie aktorki jak Rekha, Madhuri Dixit, Manisha Koirala i Mahima Chaudhry. Znaczące, że imiona czterech kobiet, bohaterek filmu (Maithali, Janaki, Ramdulhari i Vaidehi) – to wersje imienia Sity ze starożytnego utworu "Ramajany", ideału indyjskiej kobiety.
W piosenkach tańczą Urmila Matondkar i Sonali Bendre.
Santoshi mówi, że pomysł na film powstał, gdy czytał on o kobiecie zgwałconej grupowo, ale czuł, że nikt nie zechce zobaczyć filmu opowiadającego taką historię.


Premiera filmu - 19 września 2001
Czas trwania - 165 min.


Obsada

* Rekha – Ramdulaari
* Manisha Koirala – Vaidhehi
* Madhuri Dixit – Janki
* Mahima Chaudhry – Maithali
* Jackie Shroff – Raghuveer
* Anil Kapoor – Raju
* Ajay Devgan – Balwa
* Samir Soni – Manish
* Dina Pathak – Bua
* Sonali Bendre – tancerka (gościnnie) – 'Mujhe Saajan Ke Ghar Jaana Hai'
* Urmila Matondkar – tancerka (gościnnie)
* Danny Denzongpa – Gajendra
* Gulshan Grover – Virender
* Aarti Chhabria – Sushma (Gajendry córka)
* Sharman Joshi – Prakash (Ramdulaariego syn)
* Anjan Shrivastav – Nekchand (ojciec Maithili)
* Farida Jalal – Saroj (mama Maithili)
* Beena Banerjee – matka Vaidehi
* Govind Namdeo – Hazarilal
* Rohini Hattangadi – p. Hazarilal
* Suresh Oberoi (ojciec Raghuveera)
* Tinu Anand – Purshotam
* Ritu Shivpuri – Anita
* Johnny Lever – Fakhruddin (pracownik Raghuveera)
* Razak Khan – Francis (podwladny Raghuveera)
* Jagdeep – Bansidhar Chakkiwala
* Asrani – Gulab Chand
* Viju Khote – Damodar


Fabuła

Induska Vaidehi (Manisha Koirala) mieszka wraz z mężem Raghuvira (Raghu) (Jackie Shroff) w Nowym Jorku. Vaidehi jest nieszczęśliwa, ponieważ jej mąż kocha nocne życie oraz kobiety. Ponadto nie oba jest mu przemoc wobec swojej żony. Zniecierpliwiony jej tradycyjnym podejściem do życia Raghu każe jej wracać do Indii do rodziców. W domu rodzinnym nie znajduje ona jednak zrozumienia a gdy jej mąż dowiedziawszy się, że jest w ciąży pragnie by do niego wróciła, Vaidehi zaczyna swoja ucieczkę. W drodze poznaje kolejno trzy odważne kobiety, którym życie tak jak i jej rujnują mężczyźni. Jednak również i na niektórych mężczyzn w swojej podróży może liczyć...


Trailer




Piosenki

Aaiye



Badi Mushkil



Saajan Ke Ghar Jaana




Scena próby przedstawienia z udziałem Janaki czyli Madhuri



________________________________________________
źródło: wikipedia


Moje wrażenia

Jeden z lepszych filmów, które ostatnio widziałam. Bardzo ciekawie przedstawia losy czterech indyjskich kobiet. Pokazuje jak bardzo kobiety są w induskim społeczeństwie poniżane przez mężczyzn. Przez wielu z ich traktowane są nadal jak rzeczy, z którymi można robić co im się tylko żywnie podoba.Film pokazuje jednak, że każda kobieta ma prawo do bycia dumną z samego faktu bycia kobietą, żoną, matką... Bez kobiet nie byłoby i mężczyzn, ale jak widać niewielu z nich zdaje sobie z tego sprawę.
Lajja wciąga od samego początku, nie można się na tym filmie nudzić, z zainteresowaniem śledziłam losy Vaidehi i pozostałej trójki kobiet, wokół których skupia się akcja a które razem ze sobą łączy osoba Vaidehi.
Moim zdaniem bardzo dobra rola Manishy, jak również Madhuri, Radhy czy Mahimy. Ajay też był świetny jako obrońca kobiet i dzieci Bulwa Nie zapomnę chyba nigdy jego rewelacyjnego pasa

UWAGA SPOILER!!!
Jedynym zgrzytem było moim zdaniem "nawrócenie męża" Vaidehi. Jakoś mi to do całości obrazu niezbyt pasowało. Ale oczywiście to już kwestia gustu.
KONIEC SPOILERA!!!

W każdym razie moim zdaniem świetny film a moja ulubiona piosenka to zdecydowanie Badi Mushkil z niezapomnianą Madhuri
Film gorąco polecam i to nie tylko kobietom
Stawiam 6!

Offline

#2 2013-11-14 21:04:20

 Summer

Stały bywalec

Zarejestrowany: 2013-02-12
Posty: 2111
Aktor: Prabhas

Re: Lajja (2001)

Wstrząsający film,o byciu kobietą w Indiach. To trzeba zobaczyć samemu!


https://78.media.tumblr.com/bb68ec28706a6c7f2b5a8ad450910a8e/tumblr_otzqndA7kh1u7dw63o1_500.gif

Offline

#3 2014-07-27 18:18:03

 Chunni

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2013-08-08
Posty: 844
Punkty: +18
Aktorka: Rani, Konkona, Trisha
Aktor: John, Aamir, Prabhas, Mahesh

Re: Lajja (2001)

Dobry film, przedstawiający problemy kobiet w Indiach, j sposób ich traktowania oraz pozycję w społeczeństwie. Film pokazuje, iż kobieta w Indiach już od urodzenia jest "gorsza" niż mężczyzna chociażby przez ciężar posagu. Dość ciężko się go oglądało, potrzebowałam aż 3 dni, na jego dokończenie, mimo to myślę, że kazdy powinien go zobaczyć, bo naprawdę warto. Aktorzy spisali się świetnie!

Offline

#4 2015-02-15 19:25:49

 sianokos

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Sianów
Zarejestrowany: 2013-01-30
Posty: 10295
Opis:
Aktorka: Rani&Juh,Mad,Kon,Vid,Kal,Raima
Aktor: Sid,ArR,Sha,Vik,Sur,Prab,SanjS
Duet: Rani&Abhi,Anil&Mad,Kon&Rah

Re: Lajja (2001)

Bardzo dobry film. Bardzo mocny, a ja takie lubię. Końcówka trochę mnie rozczarowała, ale poza tym film świetny. Aktorzy spisali się na medal. Polecam! Ode mnie 6= (szyny za końcówkę).

Offline

#5 2016-01-31 16:05:21

 naina89

Gwiazda bollywoodu

Skąd: okolice Koszalina
Zarejestrowany: 2013-01-31
Posty: 10823
Punkty: +1
Opis: Bolly,Tolly,kolly
Aktorka: Rani&Vidya,Sonaksi,Kalki+
Aktor: Shahid,ArjunK,Randeep+ inni
Duet: Rani/absik,Anil/Madh,Juh/Aarm

Re: Lajja (2001)

Film widziałam rok temu, więc trochę dawno.
Bardzo mi się podobał ten film. Jednym zastrzeżeniem była końcówka.
Mimo to moja ocena to 6.


https://64.media.tumblr.com/4c052b4cbf58f5fdf6f82612966a6ff6/f6438ac43c0d7a65-05/s540x810/0d8eadcc2c192ea25697cd8990306820292cee44.gifv

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora