Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-04-02 16:48:05

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

4. rocznica śmierci JP II

http://i43.tinypic.com/2vagv8p.jpg

Biografia



Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.
Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.

http://i44.tinypic.com/2lafok4.jpg1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach ,,Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.

Publikuje m.in. "Miłość i odpowiedzialność", "Osobę i czyn", dramaty "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.

W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.

We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.

W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.

W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).

W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.

Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).
http://i39.tinypic.com/153wwbb.jpg
Rok 2001 przynosi kolejną ważną wizytę - do Grecji i Syrii, a także na Ukrainę.

W kwietniu 2002 w Watykanie odbywa się spotkanie z biskupami USA poświęcone nadużyciom seksualnym duchownych; kilka miesięcy później w homilii kończącej XVII Światowy Dzień Młodzieży w Toronto Papież prosi młodych: "...kochajcie Kościół. Nie zniechęcajcie się grzechami i upadkami niektórych jego członków. Szkoda wyrządzona przez niektórych księży i zakonników młodym, podatnym na rany, napełnia nas głębokim poczuciem gniewu i wstydu".

Papież nie rezygnuje z pielgrzymek: odwiedza z ekumeniczną wizytą Azerbejdżan i Bułgarię, podróżuje do Kanady, Gwatemali i Meksyku. W sierpniu w sanktuarium w Łagiewnikach zawierza świat Bożemu Miłosierdziu.

W 2003 r. premierę ma poemat "Tryptyk rzymski". W Wielki Czwartek Jan Paweł II ogłasza encyklikę „Ecclesia de Eucharistia”. W maju Papież przemawia do Hiszpanów, zaś w czerwcu pielgrzymuje do Chorwacji – to setna, jubileuszowa pielgrzymka. Z orędziem pojednania udaje się do Bośni.

W 40. rocznicę publikacji encykliki Jana Pawła XXIII "Pacem in terris" Papież występuje przeciw wojnie w Zatoce Perskiej. Przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Papież apeluje do rodaków: "Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

W maju 2004 ukazuje się książka "Wstańcie, chodźmy!" – papieska "medytacja o biskupim powołaniu". W lipcu w czasie obchodów uroczystości św. Piotra i Pawła w liturgii sprawowanej pod przewodnictwem Papieża bierze udział Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola.

W sierpniu pielgrzymka maryjna wiedzie Jana Pawła II do Lourdes.

"Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah. Oby nigdy więcej, w żadnym zakątku ziemi nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ludzie, których opłakujemy od 60 lat!" – pisze Jan Paweł II w styczniu 2005 w posłaniu z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau.

1 lutego Papież trafia do kliniki Gemelli z powodu powikłań pogrypowych. Przechodzi operację tracheotomii.

W czasie Świąt Wielkiej Nocy milczący Papież po raz ostatni, tym razem pośrednio, prowadzi Liturgię Wielkiego Tygodnia. Do uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum pisze: "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest Kościół".

Umiera 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37.

* * * *




Radość [z] życia



http://i39.tinypic.com/1zwez3t.jpgKiedy dzieci moich przyjaciół po raz pierwszy zobaczyły fotografię Jana Pawła II przykładającego sobie do oczu zwinięte dłonie, jakby patrzył przez lornetkę albo (to inna interpretacja tego samego gestu) udawał bazyliszka, były lekko zaskoczone.
Uświadomiły sobie bowiem, że należący do świata dorosłych Papież, który (przecież słyszały to wielokrotnie!) ma na głowie cały świat, potrafi się także... wygłupiać.

Jan Paweł II nigdy się z tym nie krył, że kocha życie i umie się nim cieszyć. Mieliśmy na to tak wiele dowodów: sport, górskie wycieczki, kontakt z młodzieżą, wspólny śpiew (np. legendarna piosenka o Louisie, wspominana przez wielu uczestników wakacyjnych spotkań z "Wujkiem” Wojtyłą). I to niezwykłe poczucie humoru, które pozwalało zachować dystans wobec siebie i funkcji, którą pełnił.

Kiedyś tego wszystkiego nie docenialiśmy. Przyjmowaliśmy jako coś oczywistego, że mamy młodego Papieża, który pływa, jeździ na nartach i przeskakuje przez barierki. Ale kiedy zaczął się na naszych oczach starzeć i stawał się coraz bardziej bezradny - otwieraliśmy szeroko oczy i z podziwem powtarzaliśmy sobie liczne anegdoty na jego temat (choćby takie jak ta z ostatnich tygodni życia, kiedy wstawiano Janowi Pawłowi II rurkę tracheotomiczną. "To taki mały zabieg” - informowali swego pacjenta lekarze. ,,Mały? Zależy dla kogo” - odpowiedział im wtedy Papież).

Tej radości życia mogliśmy w szczególny sposób doświadczyć w roku 1999 w Wadowicach. Jan Paweł II zaś wprost o niej napisał w liście do osób w podeszłym wieku: "Mimo ograniczeń mego wieku bardzo wysoko cenię sobie życie i umiem się nim cieszyć”. To ważna deklaracja, zwłaszcza jeśli się pamięta, że sformułował ją dotknięty cierpieniem 80-latek. Ważna także dlatego, że skierowana do Jego rówieśników, którzy nierzadko wstydzą się swojej bezradności i powiadają, że "starość się Panu Bogu nie udała”.

Oto prawdziwa ,,ewangelia życia” - dobra nowina o tym, że życie (i każdy jego etap) jest darem. Pozytywne potwierdzenie bezwzględnego zakazu aborcji, eutanazji i sprzeciwu wobec wszelkiego zabijania (także wobec kary śmierci). Nie suchy nakaz szacunku dla życia, ale radość, przeżywana całym sobą - ,,mimo ograniczeń wieku”. To wręcz metafizyczna postawa wdzięczności - pomimo wszystko. W roku 1985 Papież mówił bowiem tak: ,,Gdybym pewnego dnia miał się położyć na długo, pozostając bez świadomości, to pragnę, aby każda godzina, którą dane mi będzie w taki sposób przeżyć, była nieprzerwanym dziękczynieniem”.

* * * *



Trwanie



"Trzymał ręce podniesione do góry...".
To był gest Mojżesza, nie Papieża. A jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że cały pontyfikat Jana Pawła II był tak naprawdę naśladowaniem tego jednego gestu. I trwaniem na modlitwie: o miłosierdzie dla świata.

Jan Paweł II - opowiadają jego najbliżsi współpracownicy - pogrążał się w modlitwie, ilekroć czuł, że jest ona komuś (nie tylko Jemu!) potrzebna. Ilekroć czuł, czyli nieustannie. Wiadomo przecież, jak wyglądał jego klęcznik: ile kryło się w nim intencji i próśb o modlitwę. Nikomu nie odmawiał. A na pytanie, o co prosi Boga papież, odpowiadał, że przedmiotem jego modlitwy są: ,,Radość i nadzieja, a zarazem smutek i trwoga ludzi współczesnych” - nas, którzyśmy żyli w tym czasie, co on.

* * * *



Źródło: Onet
________________________________________

Tak więc mija już 4 lata od śmierci Wielkiego Papieża Polaka! Nie mogę uwierzyć że to juz tyle minęło... Ale pamięć nadal o Nim trwa - i sądzę że nigdy nie przestanie 'nawiedzać' naszych myśli Był niezapomnianym człowiekiem - a przy Jego śmierci płakał cały świat... Sama przepłakałam wiele godzin... Czułam że skończyło się 'coś dobrego' w naszym świecie, że nie będzie już tak jak dawniej.
Zawsze na programach z 'przemówień' Papieża miałam łezkę w oku... Pomimo że nigdy nie poznałam Jana Pawła Wielkiego osobiście, to po śmierci czułam że umarł ktoś bardzo mi bliski..

Założyłam ten wątek z myślą o Nim - z myślą o tym, że nadal pamiętamy i kochamy!



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

 

#2 2009-04-02 17:03:43

Svasti

Hindustani

Zarejestrowany: 2007-04-28
Posty: 22860

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Sanjula piękny wątek, ku pamięci dobrego, wspaniałego człowieka, który dla wielu osób był wzorem.
Mam nadzieję, że już wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze.


https://66.media.tumblr.com/9b3bd323986c863ff17ad53044e3e992/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o1_400.gifhttps://66.media.tumblr.com/37793d7ce5bdd1dda5051ac4bdacc187/tumblr_p6jn2iFCy41rqwz71o2_400.gif

Offline

 

#3 2009-04-02 17:09:35

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Dziękuję Svasti
Też mam taką nadzieję - w 100% należy się to właśnie Jemu za to wszystko co uczynił dla całego świata!



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

 

#4 2009-04-02 17:13:15

 Kessa

Ekspert ds. SRK

Skąd: mam w sobie to coś?
Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 5602
Punkty: +54
Aktor: SRK
WWW

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Super wątek.
Był świetnym człowiekiem, i także mam nadzieję, że zostanie wkrótce wzniesiony na ołtarze, za to, co uczynił dla świata.

Offline

 

#5 2009-04-02 17:13:45

 olga89

Hindustani

Skąd: Brighton
Zarejestrowany: 2008-08-11
Posty: 6730
Aktor: Aidan Turner ^^
Duet: Ross & Demelza, Kili & Tauriel

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Sanjula świetny wątek
Ja co do Jana Pawła II mam identyczne odczucia - pomimo, że nigdy go nie poznałam, po jego śmierci płakałam i przez dłuższy czas było mi smutno. Zresztą nadal jak słyszę barkę to mi smutno Szkoda, że po Ziemi nie chodzi więcej tak cudownych ludzi - Karol Wojtyła powinien być wzorem dla każdego.


http://i.imgur.com/3uQkYFu.gif http://i.imgur.com/qO1XQJf.gif http://i.imgur.com/Peify3l.gif http://i.imgur.com/rIk6ZPr.gifAidan Turner

Offline

 

#6 2009-04-02 18:16:14

 Ajnabi

Bywalec

12684890
Zarejestrowany: 2009-03-27
Posty: 418
Punkty: +2
Opis: :(
Aktorka: Preity,Aishwarya,Rani,Deepika
Aktor: Shahrukh Khan,Shahid Kapoor
Duet: SRK&Preity, Shahid&Rani
WWW

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Sanjula super wątek
Zawsze kochałam Jana Pawła II. Już nigdy takiego nie będzie papieża.Strasznie płakałam gdy odszedł. Cieszę się,że założyłaś ten wątek

Offline

 

#7 2009-04-02 18:18:43

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Re: 4. rocznica śmierci JP II

[*]


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

 

#8 2009-04-02 18:25:58

Sanjula

Stały bywalec

9381153
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2007-05-13
Posty: 2176
Punkty: +5
Opis: Matura 2010. Brak czasu.. :(
WWW

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Dziękuję dziewczyny za uznanie
Jak już pisałam - był dla nas wszystkich wielką postacią, i stał się nieodłącznym członkiem naszych rodzin!
Wielka szkoda że odszedł ... drugiego takiego na pewno nie będzie - to juz było wiadome po ogłoszeniu Jego śmierci



Bo KRÓL jest tylko jeden! <3

Offline

 

#9 2009-04-02 19:26:08

Irisha

Stały bywalec

Zarejestrowany: 2008-01-06
Posty: 2399
Punkty: +11
Aktorka: Anushka Sharma
Aktor: Jared J. Leto
Duet: Arnav & Khushi

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Sanjula dobrze że taki wątek założyłaś
Nie zapominajmy o Janie Pawle II za to co zrobił ... i za to że był jedynym polskim papieżem, który podróżując po krajach świadczył istnienie Boga
Myślmy o Janie Pawle II w każdej chwili

Offline

 

#10 2009-04-02 19:38:10

Luthien

Zaczyna się rozkręcać

5737356
Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 770
Punkty: +1
Aktorka: Konkona Sen Sharma
Aktor: Kunal Kapoor i Saif Ali Khan
Duet: Pan Darcy i Paulinka :)

Re: 4. rocznica śmierci JP II

4 lata temu odszedł człowiek, który był niewątpliwie kimś istotnym dla nas młodych. Dlatego tak ważne  jest żebyśmy wsłuchiwali się w jego nauki, a nie tylko mówili jaki to był wielki (chociaż był).

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.


http://img185.imageshack.us/img185/1407/01dfcrop.jpg

Offline

 

#11 2009-04-02 22:05:57

 ewelina89

Zakręcony

Skąd: woj. opolskie
Zarejestrowany: 2008-02-12
Posty: 1212
Punkty: +26
Aktorka: Rani / Aishwarya
Aktor: Abhishek / Siddharth / Ranbir
Duet: Abhi - Rani

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Bardzo dobrze, że powstał ten wątek. Nigdy nie zapomnimy o naszym papieżu. Był wzorem dla wielu ludzi i był wielkim przyjacielem młodzieży, dlatego my powinniśmy o Nim pamiętać i o Jego wielkich słowach, bardzo podoba mi się te słowa:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Jan Paweł II

Ostatnio edytowany przez ewelina89 (2009-04-02 22:10:06)


http://img31.imageshack.us/img31/4871/73873928.png

Offline

 

#12 2009-04-03 09:14:12

 anulka

Ekspert ds. Kajol

11036596
Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2008-05-31
Posty: 2944
Punkty: +34
Aktorka: Kajol
Aktor: Shahrukh
Duet: SrKajol

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Zgadzam sie. Jan Paweł II to wzór i uważam ze on powinien już dawno być świetym !! Chociaż w sercach ludzi i tak juz nim jest. Nigdy nie słyszałam o człowieku równie dobrym , religijnym i skromnym.

Offline

 

#13 2009-04-03 13:21:47

Beata

Gość

Re: 4. rocznica śmierci JP II

Sanjula wspaniały wątek i zdjęcia!

Jest w naszych sercach i pozostanie. . .  na zawsze

 
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora