Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-02-15 12:44:17

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Pinjar (2003)

http://42.img.v4.skyrock.net/42e/moviebollywood/pics/666238768_small.jpgPinjar (2003) (tł.: "Klatka"hindi: पिंजर, urdu: پنجر,, ang. tytuł: "The Cage")


To indyjsko-pakistański dramat o bolesnych relacjach między hindusami i muzułmanami w czasie podziału Indii. Akcja filmu rozgrywa się w podzielonym Pendżab.
Pinjar powstał oparciu o powieść Amrity Pritam o tym samym tytule.
Reżyserem filmu jest Chandra Prakash Dwivedi. 
Czas trwania -     188 minut


Obsada

* Puro: Urmila Matondkar
* Rashid: Manoj Bajpai
* Ramchand: Sanjay Suri
* Lajo: Sandali Sinha
* Trilok: Priyanshu Chatterjee
* Rajjo: Isha Koppikar
* matka Puro: Lillete Dubey
* Mohanlal (ojciec Puro): Kulbhushan Kharbanda
* Shyamlal (ojciec Ramchanda): Alok Nath
* matka Ramchanda: Farida Jalal
* Pagali: Seema Biswas
* ciotka Rahima: Dina Pathak
* matka Rahima: Sudha Shivpuri
* Hukamchand: Pradeep Kukreja
* żona Hukamchanda: Salima Raza
* żona Rahima: Parveena Bano


Fabuła

Sierpień 1946. Amritsar w Pendżabie. Hindus Mohanlal Shah (Kulbhushan Kharbanda) aranżuje małżeństwo swojej starszej córki Puro (Urmila Matondkar). Kandydatem na męża jest syn przyjaciół z rodzinnej wioski Mohanlala. Ramchand (Sanjay Suri) odrzucił szanse na karierę w Lahaur. Woli pozostać nauczycielem na prowincji. Tłumaczy wiersze Ghaliba. Wg niego poezja jest czymś, co przekracza wzrastające konflikty między muzułmanami, a hindusami. Swoją pobożnością i pogodą ducha Ramchand pozyskuje serce ojca Puro. Uzgadnia on z rodziną Ramchanda dwa śluby. Puro poślubi ich syna, a Trilak, studiujący prawo syn Mohanlala ich córkę Lajo. Jednak tuż przed ślubem Puro znika. Obudziwszy się potem, przerażona Puro nie rozpoznaje ani obcego miejsca, w którym ją zamknięto, ani twarzy zakochanego w niej, ale jej zupełnie obcego muzułmanina Rashida (Manoj Bajpai). Porywając ją wykonał on zadanie zlecone mu przez rodzinę. W poprzednim pokoleniu jej rodzina porwała dziewczynę z jego klanu. Puro stała się teraz przedmiotem zemsty. Jej rodzinę spotyka takie samo nieszczęście. Mimo że zakochany w Puro Rashid nie śmie zbliżyć się do porwanej dziewczyny, w oczach rodziny jest ona zhańbiona. Wolą uznać ją za martwą. Jedynie brat nie moze pogodzić się z jej zniknięciem.
Puro, zrozpaczona, odrzucona przez własną rodzinę , przestaje walczyć o swoją poprzednią tożsamość. Wychodzi za mąż za Rashida i pozwala sobie wytatuować na ramieniu nowe imię. Hinduska Puro znika. Pojawia się muzułmanka Hamida.
Tymczasem Indie zostają podzielone a konflikt pomiędzy Muzułmanami i Hindusami osiąga swoje apogeum...


Trailer




Piosenki

Muzykę do filmu skomponował Uttam Singh

Satnam Satnam



Shaba Ni Shaba



Maar Udari



Haath Choote



Sita Ko Dekhe



Waris Shah Nu



Shabad
Vatna Ve
Dard Mariya
Charakha Chalati Maa


I przejmująca scena z rodzicami Puro




Nagrody

Film został wielokrotnie nagrodzony. Otrzymał 8 nagród, 9 nominacji.

W 2004 roku film wygrał

* Nagrodę Filmfare Award w kategorii Najlepsza Scenografia.
* Trzy nagrody Screen w kategoriach: Najlepsza Scenografia, Najlepsze Zdjęcia i Najlepsza Historia.
* Cztery nagrody Zee Cine Awards w kategoriach: Najlepszy Tekst Piosenki ("Charkha Chalati Maa..."), Najlepsza Scenografia, Najlepsze Kostiumy i Najlepsza Historia.

W 2004 roku film był nominowany

* Do nagród Screen Weekly Awards w czterech kategoriach: Najlepsza Ścieżka Instrumentalna, Najlepszy Tekst Piosenki ("Charkha Chalati Maa..."), Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Aktor w Roli Drugoplanowej (Manoj Bajpai).
* Do nagród Zee Cine Awards w pięciu kategoriach: Najlepszy Aktor w Roli Drugoplanowej (Sanjay Suri), Najlepszy Reżyser, Najlepszy Wokal Żeński (w piosence "Charkha Chalati Maa..."), Najlepsza Ścieżka Instrumentalna, Najlepsze Zdjęcia.

___________________________________________________________
źródło: wikipedia pl oraz imdb.com


Moje wrażenia i ocena

Film zdecydowanie przejmujący z piękną muzyką. Bardzo żałuję, że na youtube nie ma wszystkich piosenek bo warto je obejrzeć i posłuchać.
Pinjar bardzo mi się podobał. Cieszę się, że po niego sięgnęłam i jak udało mi się go zdobyć nie leżał sobie i nie czekał na swoją kolej
Ja oceniam zdecydowanie na 6 a może i więcej
Historia świetnie opowiedziana, cały czas czekałam co tez się za chwilę stanie i nie był to film, które jak się ogląda to i tak się wie jak się zakończą. Tutaj pewności nie miałam i liczę to zdecydowanie na plus.
Świetnie opowiedziana historia nienawiści muzułmańsko-hinduskiej, nieszczęść związanych z podziałem Indii a na pierwszym planie historia Puro i jej oddzielenia od rodziny.
Byłam pod wrażeniem świetnej historii, muzyki i na dodatek aktorów - Urmily i Manoja.
Jak się okazało miałam go okazje wcześniej oglądać jako narzeczonego Zaary w filmie Veer-Zaara, ale dopiero tutaj zaprezentował się tak, że na pewno go sobie zapamiętam. Koniecznie muszę więcej filmów z jego udziałem zobaczyć.
Polecam gorąco wszystkim, którzy jeszcze nie widzieli. Moim zdaniem naprawdę warto!

Offline

#2 2013-08-30 20:12:22

 Chunni

Zaczyna się rozkręcać

Zarejestrowany: 2013-08-08
Posty: 844
Punkty: +18
Aktorka: Rani, Konkona, Trisha
Aktor: John, Aamir, Prabhas, Mahesh

Re: Pinjar (2003)

Zgadzam się z opinią milkaja. Film widziałam dawno temu, ale wiem że należy do gatunku "tych dobrych". Ode mnie ma 6. Ja w ogóle lubię tego typu filmy.

Offline

#3 2013-08-31 11:29:14

 Summer

Stały bywalec

Zarejestrowany: 2013-02-12
Posty: 2111
Aktor: Prabhas

Re: Pinjar (2003)

Popieram, bardzo dobry film pokazujący kawałek bolesnej historii Indii i Pakistanu.


https://78.media.tumblr.com/bb68ec28706a6c7f2b5a8ad450910a8e/tumblr_otzqndA7kh1u7dw63o1_500.gif

Offline

#4 2014-08-01 01:06:43

 sianokos

Gwiazda bollywoodu

Skąd: Sianów
Zarejestrowany: 2013-01-30
Posty: 10295
Opis:
Aktorka: Rani&Juh,Mad,Kon,Vid,Kal,Raima
Aktor: Sid,ArR,Sha,Vik,Sur,Prab,SanjS
Duet: Rani&Abhi,Anil&Mad,Kon&Rah

Re: Pinjar (2003)

Ode mnie 6. Piękny, wzruszający film. Wspaniała historia, muzyka i gra aktorów.

Offline

#5 2014-08-01 03:23:40

 naina89

Gwiazda bollywoodu

Skąd: okolice Koszalina
Zarejestrowany: 2013-01-31
Posty: 10823
Punkty: +1
Opis: Bolly,Tolly,kolly
Aktorka: Rani&Vidya,Sonaksi,Kalki+
Aktor: Shahid,ArjunK,Randeep+ inni
Duet: Rani/absik,Anil/Madh,Juh/Aarm

Re: Pinjar (2003)

Piękna muzyka.
Świetna gra aktorska.
Wzruszająca historia.
Moja ocena to 6.


https://64.media.tumblr.com/4c052b4cbf58f5fdf6f82612966a6ff6/f6438ac43c0d7a65-05/s540x810/0d8eadcc2c192ea25697cd8990306820292cee44.gifv

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora