Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2010-06-19 15:51:52

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Kim jest Khan? Jak narodził się nietypowy bohater?

http://mimg.sulekha.com/hindi/my-name-is-khan/stills/my-name-is-khan-stills02.jpg




Johar postanowił powtórzyć współpracę z Shibani Bathiją, z którą zrobił film "Nigdy nie mów żegnaj". Oboje byli entuzjastycznie nastawieni do zrealizowania kolejnego projektu.

            "Karan po prostu potrafi opowiadać historie, zwłaszcza o miłości. Dostrzega rzeczy, na które większość z nas nie zwraca uwagi. Przebywając w pomieszczeniu pełnym ludzi obserwuje ich i wyobraża sobie kim są, przez co przeszli, co ich łączy. Jego filmy opowiadają o relacjach międzyludzkich w prosty i piękny sposób. Bez zagmatwanej fabuły i udziwnień. "Nazywam się Khan" to film, w którym zrywamy z wizerunkiem typowego bohatera kina indyjskiego." – mówi Bathija.

Najważniejsza była wędrówka jaką pokona Khan. Twórcy nie chcieli, aby polityczne przesłanie filmu przesłoniło emocje przeżywane przez bohaterów.

            "Nie chcieliśmy nakręcić moralizatorskiego, przewidywalnego filmu. Pragnęliśmy, aby bohater nie postrzegał świata w czarno-białych barwach. Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby motywy jego działań były czyste, proste i szczere. By robił to, co dyktuje mu serce." – mówi Johar.

Johar i Bathija poświęcili na rozmowy o Khanie wiele godzin, aż w końcu wpadli na pomysł, który zachwycił ich oboje. Postanowili, że Rizvan nie będzie zwykłym człowiekiem lecz osobą, która postrzega świat inaczej. Uznali, że bohater ich filmu będzie cierpiał na zespół Aspergera.

            "Nie chcieliśmy, żeby był niepełnosprawny lub upośledzony umysłowo; nie chcieliśmy podkreślać, że jest ofiarą. Ludzie z zespołem Aspergera mogą samodzielnie funkcjonować, są obdarzeni nieprzeciętną inteligencją. Zafascynowało mnie to, że wszystko przyjmują dosłownie; nie potrafią odczytać mowy ciała, nie rozumieją metafor. Rozmawiając z nimi trzeba uważać na to co i w jaki sposób się mówi" ­­– tłumaczy Johar.

Dosłowność pchnęła Rizvana do rozpoczęcia wędrówki. Załamana tragedią rodzinną Mandira wykrzykuje mężowi, żeby odnalazł prezydenta i przekonał go, że chociaż nazywa się Khan, nie jest terrorystą.
Pomysł był ciekawy, ale twórcy wiedzieli, że muszą być ostrożni. "Nie chcieliśmy koloryzować, ani fałszować rzeczywistości. Dużo czytaliśmy o syndromie Aspergera; mam nadzieję, że nie daliśmy plamy." – mówi Bathija, a Johar dodaje : "Nigdy bym sobie nie wybaczył, gdyby z powodu lenistwa czy niedostatecznego zapoznania się z tematem nakręcilibyśmy film pełen przekłamań. Zafascynowany czytałem o ludziach z syndromem Aspergera – jak im się żyje, jak postrzegają świat. To było wspaniałe i ciekawe doświadczenie."

Bathija również zgłębiała wiedzę o syndromie Aspergera. Przeczytała "An Asperger Marriage" Chrisa i Gisele Slater-Walker.

            "U Chrisa zdiagnozowano zespół Aspergera, gdy był już z Gisele. Musieli na nowo uczyć się poznawania siebie, komunikowania się. Poznać nowe ograniczenia. Ich historia bardzo mnie wzruszyła i dała nadzieję. Ludzie mieli wątpliwości co do tego, czy ten związek ma szanse; nawet psycholog sugerował, że jeśli jeden z małżonków cierpi na zespół Aspergera, najpewniej dojdzie do rozwodu. A jednak Chris i Gisele wciąż są razem." – opowiada Bathija.

Bathija spotkała się ze Slater-Walkerami i na własne oczy przekonała się jak wygląda życie z ukochaną osobą, która cierpi na zespół Aspergera.

            "Siła miłości jest niesamowita. Gdy Chris chce coś przekazać Gisele wysyła jej e-maila, w którym dokładnie opisuje co chce powiedzieć. Mieszkają razem, ale pewne rzeczy musza załatwiać między sobą drogą piśmienną. To bardzo romantyczne. Uświadomiłam sobie, że życie pisze najdziwniejsze scenariusze, a ludzie muszą się odnaleźć w nowej sytuacji. Praca nad tym filmem miała dla mnie niemal terapeutyczne skutki." – mówi scenarzystka.

Podczas prac nad scenariuszem Johar kontaktował się z National Autistic Society. Wspomina, że rozmowy z jego członkami były niezwykle ciekawe i cenne : "Poznając losy innych zaczynamy doceniać własne życie. Wsparcie NAS było dla nas niezbędne. Pragnęliśmy opowiedzieć wiarygodną historię. Rizvan Khan nie pochwaliłby zapoznania się z faktami "po łebkach" – śmieje się Johar.

film-onet.pl


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

#2 2010-06-19 22:05:38

 donaannawp.pl

Dobry dyskutant

Skąd: POLSKA
Zarejestrowany: 2010-02-04
Posty: 973
Punkty: +70
Opis: Indie-ósmy cud świata:)
Aktorka: RANJI,BARBARA MORI
Aktor: SRK SHAHID KAPOOR
Duet: RANJI SRK

Re: Kim jest Khan? Jak narodził się nietypowy bohater?

Karan jest mistrzem w swoim fachu.Do dziś kiedy sięgam po KANK łzy zawsze płyną z oczu.


http://img215.imageshack.us/img215/9821/53757605.jpg

Offline

#3 2010-06-20 11:04:25

 fate

Stały bywalec

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-06-18
Posty: 3088
Opis: On dotknął mojej duszy.
Aktorka: Kajol
Aktor: Shah Rukh Khan
Duet: Kajol i Shah Rukh Khan

Re: Kim jest Khan? Jak narodził się nietypowy bohater?

Racja. Karan jest niesamowity w tym co robi, oby jeszcze dużo filmów wyprodukował.


Matki bywają dziwne. Kiedy Bóg je stworzył, wszystko co miał umieścić w głowie, umieścił tutaj - w ich sercach. Dlatego myślą i rozumieją sercem i nim kochają.

Offline

#4 2012-02-12 00:27:32

 Nandini

Nabijacz

6617814
Zarejestrowany: 2012-01-14
Posty: 629
Punkty: +9
Opis: Mam niegroźną obsesje :D
Aktorka: Kajol, Rani, Priyanka, Shruti
Aktor: Shahrukh, Saif, Siddu, Emraan
Duet: Kajol-SRK,Rani-Saif,Sid-Shruti

Re: Kim jest Khan? Jak narodził się nietypowy bohater?

Dla mnie to proste: Reżyser Karan+ Bohater Shahrukh= Arcydzieło ; )

Ubóstwiam wszystkie filmy które reżyseruje Karan jest geniuszem w tym co robi ; ) I sądzę, że kiedy on robi film na planie jest miła atmosfera jego przyjaźń  z SRK pewnie ułatwia im wspólną pracę ; )


http://www.iv.pl/images/04567990208271310022.png

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora