Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2010-07-25 20:10:29

 Qausain

Dobry dyskutant

Skąd: Oxford, Anglia
Zarejestrowany: 2007-07-23
Posty: 3464
Punkty: +45
Opis: Why this kolaveri di? *-*
Aktorka: Rani Mukherjee i Madhubala
Aktor: Aamir Khan i Saif Ali Khan
Duet: Qausain i Howl x]
WWW

Hariharan

http://photogallery.navbharattimes.indiatimes.com/photo.cms?photoid=2829207
Hariharan (ur. 3 kwietnia 1955, Thiruvananthapuram, Kerala, Indie) - to indyjski piosenkarz playbackowy śpiewający do filmów w hindi, tamilskim, malajalam, kannada, marathi, bengali i telugu, uznany piosenkarz ghazal i jeden z pionierów indyjskiej muzyki fusion. Jego melodie są szeroko doceniane przez filmowe braterstwo.

Mini biografia

Wczesne życie
Urodzony w hiruvananthapuram (Kerala) dorastał w Mumbaju w keralskiej rodzinie Iyer i otrzymał dyplomy uniwersyteckie w naukach ścisłych i prawie. Swoje studia ukończył na S.I.E.S.College. Syn uznanej karnatackiej wokalistki, Shrimati Alamelu, i śp. H.A.S. Mani (pełne imię: Anantha Subramani Iyer), odziedziczył muzyczny talent od rodziców. Matka była pierwszym guru Hariharana i to od niej nauczył się kilku umiejętności z muzyki karnatycznej. Ponadto muzyka hindustani wpływała na niego od bardzo młodego wieku. Jako nastolatek, zainspirowany piosenkami Mehdi Hassana i Jagjita Singha, w Hariharanie obudziła siępasja do ghazali i zaczął się uczyć muzyki hindustani od Ustada Ghulama Mustafy Khana. Zwykł ćwiczyć śpiewanie przez dziewięć godzin dziennie! Hariharan włożył także serce i duszę w nauczenie się urdu, kiedy uznał, iż zostanie piosenkarzem ghazal.


Kariera filmowa
Na początku swej kariery Hariharan zrobił niewielki obchód koncertowy, a także występował w telewizji; śpiewał do licznych seriali telewizyjnych, jak np. "Junoon". W 1977 zdobył główną nagrodę w konkursie "All India Sur Singaar" i prędko otrzymał kontrakt od śp. kompozytora Jaideva, by zaśpiewał do jego najnowszego filmu "Gaman" (1978). Debiutowa piosenka Hariharana, "Ajeeb Saane He Mujh Par Qarar" z tegoż filmu stała się tak wielkim hitem, że zdobyła dlań nagrodę Uttar Pradesh State Film Award, jak i nominację do National Award.

Hariharan wszedł w świat tamilskich filmów w 1992, gdzie został wprowadzony przez debiutującego kompozytora A. R. Rahmana z patriotyczną piosenką "Thamizha Thamizha" w filmie Maniego Ratnama pt. "Roja". Został uznany najlepszym piosenkarzem playbackowym podczas rozdania nagród Tamil Nadu State Government Film Awards w 1995 za swe pełne uczucia wykonanie piosenki "Uyire Uyire", także skomponowaną przez A. R. Rahmana, także do filmu Maniego Ratnama pt. "Bombay", gdzie Hariharan śpiewał z K. S. Chitrą. Stał się jednym z najbardziej zaufanych głosów Rahmana i zaśpiewał dla niego długą listę piosenek do takich filmów jak "Muthu", "Minsara Kanavu", "Jeans", "Indian", "Mudhalvan", "Taal", "Rangeela", "Indira", "Iruvar", "Anbe Aaruyire", "Kangalal Kaithu Sei", "Sivaji", "Alaipayuthey", "Kannathil Muthamittal", "Guru" itd. W 1998 roku Hariharan zdobyłnarodową nagrodę dla najlepszego piosenkarza playbackowego za wspaniałe wykonanie piosenki "Mere Dushman Mere Bhai" z Bollywoodzkiego filmu "Border", która została skomponowana przez Anu Malika. Następną National Award otrzymał za piosenkę marathi "Jeev Dangla" z filmu "Jogwa" (2009) kompozycji duetu Ajaya i Atula Gogawale

Zaśpiewał ponad pięćset tamilskich piosenek i niemal tysiąc w hindi. Do tego dochodzą setki piosenek w malajalam, telugu, kannada, marathi i bengali. Hariharan zagrał także w tamilskim wilmie z Khushboo, "Powe of Women", i zagrał trzecioplanową rolę w tamilskim filmie "Boys" oraz filmie malajalam "Millennium Stars".
(Źródło Wikipedia.org; tłumaczenie Qausain)


Dyskografia i filmografia Hariharana


Moja opinia
Pierwszy raz, tak zupełnie świadomie, usłyszałam go w piosence Ajooba z filmu Jeans, w której jego głos mnie po prostu urzekł: ciepły, czarujący, ani za niski, ani za wysoki. Chłopięcy wręcz, przez co bardzo, ale to bardzo się zdziwiłam, gdy odkryłam, że Hariharan ma już 55 lat! shocking Po samym głosie nie dałabym mu więcej niż trzydzieści kilka kat maks.
Niemniej jednak poszperałam trochę w swoich zbiorach i jego dyskografii, dzięki czemu odkryłam, że wcześniej słyszałam go w takich piosenkach jak Khaali Hai Tere Bina z Paheli, Sarfarosh Ki Tamanna z The Legend of Bhagat Singh czy Jeev Dangla z Jogwy (chociaż to odkryłam ze względu na Shreyę ). Niemniej jednak chociaż nie zaliczyłabym jego głosu do najbardziej charakterystycznych, jakie słyszałam (nieraz, kiedy słuchałam jakiejś nowej piosenki, miałam wrażenie, że coś mi ten głos mówił, ale za każdym razem musiałam sprawdzać, aby odkryć, ze to właśnie Hariharan), niemniej jednak bardzo mi się on podoba. Jak mówiłam, jest pełen ciepła i uroku, a brzmi tak młodziutko, że dalej nie wierzę, iż wydobywa się z krtani tak doświadczonego już piosenkarza. No i widać, że bardzo się lubią z A. R. Rahmanem - tyle filmów razem... W pewnym sensie coś sobie nawzajem zawdzięczają i to ich łączy.
Jednak to, co cenię w nim najbardziej, to wszechstronność. Dobry Boże, śpiewać płynnie w tylu językach tylko niewielu potrafi, co zalicza Hariharana do bardzo wąskiego grona elity wśród piosenkarzy Bollywood. Naprawdę nie ma zbyt wielu nazwisk, które przewijałyby się przez tyle przemysłów filmowych, a z nim licząc na chwilę obecną do głowy przychodzą mi do głowy tylko trzy inne osoby (Shreya, Shankar i Kailash). Wah, wielkie wah!

A co Wy o nim myślicie?

Ostatnio edytowany przez Qausain (2010-07-27 00:56:22)

Offline

#2 2010-07-27 21:25:16

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: Hariharan

Tak rzeczywiście głos ma bardzo młody aż dziw bierze, ze już jest po 50

Osttanio jego glos poruszyl mnie w Nenjukkul Peidhidum z tamilskiego Vaaranam Aayiram. Piękna piosenka i piękny głos.
Nenjukkul Peidhidum

Pięknie brzmi tez np. w Bombay w Urike Chilaka

Urike Chilaka

I Anniyan boski czyli Iyengaaru Veetu

Iyengaaru Veetu

Ale żeby nie było, ze dobry tylko w  balladach to Aadapilla Aggipulla z Sainikudu

Aadapilla Aggipulla

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora