Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2010-03-31 18:53:14

 Qausain

Dobry dyskutant

Skąd: Oxford, Anglia
Zarejestrowany: 2007-07-23
Posty: 3464
Punkty: +45
Opis: Why this kolaveri di? *-*
Aktorka: Rani Mukherjee i Madhubala
Aktor: Aamir Khan i Saif Ali Khan
Duet: Qausain i Howl x]
WWW

Pritam (Pritam Chakraborty)

http://www.india-forums.com/tellybuzz/images/uploads/73Z_pritam.jpg


Pritam (Chakraborty/Chakravarty) - to indyjski kompozytor i producent do filmów Bollywood.

Mini biografia

Wczesne życie
Pritam urodził się w Kalkucie w rodzinie Brahminów. Jest synem Prabodha Chakravarty, który prowadzi szkołę muzyczną dla dzieci. Swoje wczesne nauki muzyki pobierał właśnie od ojca i nauczył się grać na gitarze, będąc jeszcze w szkole.
Po zakończeniu edukacji w St. James' School i Presidency College, poszedł do szkoły muzycznej. W Presidency College był Sekretarzem Unii Studenckiej prowadzonej przez Independents' Consolidation (IC). Pritam dołączyłdo zespołu Bangla, Chandrabindoo, a wcześniej stworzył zespół ze swoimi znajomymi z Presidency College - Jotugriher Pakhi. Nagrali nawet kasetę wydaną ich kosztem. W styczniu 1993 Protam dostał się na Instytut Filmu i Telewizji w Punie (Maharashtra), by podjąć kurs w nagrywaniu i inżynierii dźwięki. W tym czasie dostał szansę skomponowania ścieżki dźwiękowej (tła) do filmu węgierskiego filmowca Istvana Gaala. Nauczył się także muzyki afrykańskiej od muzykologa Kedara Avatiego.

Kariera
Zakończywszy edukację, Pritam przeprowadził się do Mumbaju, aby rozpocząć karierę w Bollywoodzie. W trakcie swego pobytu zaczął komponować dżingle reklamowe i zaprzyjaźnił sięz kilkoma innymi młodymi twórcami próbującymi się wybić, jak Shantanu Moitrą, Rajkumarem Hirani, Sanjayem Gadhvi i Chandrajeetem Ganguly znanym jako Jeet, który grał na gitarze z Anupem Jalotą.
Pritam wybiłsię po raz pierwszy, kiedy Gadhvi zgodził się reżyserować "Tere Liye", zapisując swych przyjaciół Jeeta i Pritama jako kompozytorów ścieżki dźwiękowej. Pomimo iż muzykę odebrano dobrze, film okazał się klapą. Jednak w 2002 Yashraj Films zatrudnili Gadhviego, by reżyserował "Mere Yaar Ki Shaadi Hai", gdzie duet Jeet-Pritam znowu komponowali muzykę. Wszystkie piosenki z filmu podbiły listy przebojów, a duet trafił na swój wielki czas. Ich muzyka łączyłą różne style, między innymi klasyczną indyjską muzykę i zachodnie inspiracje. Pritam aktywnie wtedy mentorował i sędziował nowym talentom w konkursie pieśniarskim Zee TV "Sa Re Ga Ma Pa Challenge 2009".

Kariera solowa
Jeet i Pritam pracowali razem tylko przy okazji jeszcze jednego filmu: "Mudda - The Issue", zanim rozdzielili się na dobrze. Po rozłące kariera Pritama jako solowego muzyka przygasła, podpisał serię katastrof jak "Fun2shh - Dudes in the 10th Century" i "Agnipankh". Filmy okazały się klapani w box office, a wraz z nimi muzyka Pritama. Jednak w 2004 Pritam skomponował muzykę do drugiego filmu Sanjaya Gadhviego - "Dhoom" - który z miejsca okazał się sukcesem. Zarówno film, jak i ścieżka dźwiękowa podbiły listy przebojów.
Pritam podążył ścieżką sukcesów przetartą przez "Dhoom" z serią przebojów rok po roku: "Chocolate", "Garam Masala" i "Gangster" to tylko niektóre z przykładów. Lista ciągnie się w nieskończoność, a Pritam nie przestaje nagrywać.

Plagiaty
Pritama został niejednokrotnie oskarżony o plagiat, kiedy kopiował muzykę do wielu ze swych najpopularniejszych utworów Hindi z piosenek innych artystów z całego świata (głównie z Azji), przypisując wszystkie zasługi sobie. (Patrz wątek o Monali Thakur i piosence "Zara Zara Touch Me".) Czasem jednak kupuje prawa autorskie i uznaje zasługi innych.

(Źródło Wikipedia.org; tłumaczenie Qausain)


Dyskografia Pritama


Moja opinia
Ostatnimi czasy zaczęłam coraz większą wagę przykładać do Bollywoodzkich kompozytorów. I tak przeglądając te co nowsze soundtracki: Pritam tu, Pritam tam, Pri-tu, Pri-tam. Dużo chłop skomponował, pracowicie spędza czas - i poprawnie, bo tworzy naprawdę świetną muzykę! Wie, co jest potrzebne i kiedy, jakie dobierać głosy, jakie rytmy, co mieszać, co zostawiać... A lista jego dorobków się ciągnie i ciągnie! Dil Bole Hadippa, Ajab Prem Ki Ghazab Kahani, Love Aaj Kal, Billu Barber, Singh is Kinng, Kismat Konnection, Race... Uff, nie starcza oddechu, a to ledwo te co bardziej znane z tych co nowszych produkcji.
Bardzo sobie cenię jego kompozycje. Nie odważę się na stwierdzenie, że je kocham czy uwielbiam, bo przy takim dorobku sukcesem jest przesłuchać wszystko, a nie chcę się wypowiadać o czymś, czego jeszcze nie znam. Ale póki co koleś trafia w mój gust - wesoło, tanecznie, bardzo często w mieszance Bolly-West, gdzie świetnie zachowuje proporcje pomiędzy obydwoma. Nie sposób nie znaleźć sobie wśród tego piosenki, która by się nie podobała.

A jakie jest Wasze zdanie?

Offline

#2 2010-03-31 19:30:50

Irisha

Stały bywalec

Zarejestrowany: 2008-01-06
Posty: 2399
Punkty: +11
Aktorka: Anushka Sharma
Aktor: Jared J. Leto
Duet: Arnav & Khushi

Re: Pritam (Pritam Chakraborty)

Najlepszą piosenkę jaką ostatnio słyszałam było "Tu jaane na" Pritam ma fajny taki zachrypnięty głos

Offline

#3 2010-03-31 19:42:23

 Qausain

Dobry dyskutant

Skąd: Oxford, Anglia
Zarejestrowany: 2007-07-23
Posty: 3464
Punkty: +45
Opis: Why this kolaveri di? *-*
Aktorka: Rani Mukherjee i Madhubala
Aktor: Aamir Khan i Saif Ali Khan
Duet: Qausain i Howl x]
WWW

Re: Pritam (Pritam Chakraborty)

Yyy, to śpiewał Atif Aslam, o ile myślimy o tym samym utworze. Pritam to skomponował.

Offline

#4 2010-03-31 22:57:13

 Supriya

Dobry dyskutant

8155158
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 2282
Punkty: +16
Aktorka: Rani Mukherji
Aktor: Aamir Khan, Prabhas
Duet: Riteish i Supriya rzecz jasna!

Re: Pritam (Pritam Chakraborty)

Ja go nie lubię bo splagiatował piosenkę mojego ukochanego zespołu z Pakistanu Przerobił ją na chamską techniawkę i zmienił słowa drugiej zwrotki, ale trzeba być głuchym, żeby nie usłyszeć podobieństwa.

Lubię jego albumy, ale trochę denerwuje mnie fakt, że wszystkie są na jedno kopyto - nowoczesne, dużo remiksów, co jakiś czas balladka, dużo pendżabskich sampli i peeełno chwytliwych melodii, o których za rok mało kto będzie pamiętał, bo pojawią się nowe - zapewne też Pritama

Offline

#5 2010-04-06 09:26:54

 Sakina

Ekspert ds. muzyki bolly

Skąd: Piekary Śląskie
Zarejestrowany: 2007-04-29
Posty: 2141
Punkty: +58
Opis: Studia/Saathi/praca
Aktorka: Kajol
Aktor: Ajay Devgan i SRK
Duet: Devganowie / Kajol i SRK
WWW

Re: Pritam (Pritam Chakraborty)

Supriya tak jest zazwyczaj, bo nastały nowe czasy w Bollywood. Czasy współczesnych brzmień, krótkich spódniczek i chodzenia w bikini Dlatego muzyka też jest dostosowana do takich filmów i tworzy się "techniawy" i te inne. Remixy dla filmu też są ważne, zauważ, że jest ich coraz więcej na ścieżkach - i jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę - remixy są dobrą reklamą. Grają je na imprezach, dyskotekach, knajpach przy czym film staje się popularniejszy.

Co do Pritama to lubię go. Stworzył wiele moich ulubionych piosenek, nawet piosenka do której aktualnie znajduję resztki czasu "poza-naukowo-maturalnego" by tworzyć układ - "Sakhiya" z Bhool Bhulayiaa" jest właśnie jego kompozycji.
Poza tym, Supriya są melodie, które na pewno zostaną w pamięci wszystkich - choćby z tego samego filmu piosenka "Mere Dholna". Premiera filmu była 3 lata temu a piosenka jest ciągle żywa, a że brzmi tak a nie inaczej to wiele zespołów tworzy do niej układy (wystarczy spojrzeć na Youtuba) i w ogóle nie jest to tylko moje zdanie, że jest ona genialna.
Piosenka Pritama z filmu Singh is Kinng - "Tere Ore" jest jedną z najlepszych piosenek roku 2008 według wielu organizacji przyznających nagrody.  Teraz Pritam szczyci się piosenką"Chor Bazaari" z Love Aaj Kal.
Mogłabym wymieniać i wymieniać
Pritam ma na swoim koncie 7 nominacji Filmfare jako najlepszy kompozytor - to tyle samo ile Shankar-Ehsaan-Loy i o 4 mniej niż Vishal Shekhar. 
A więc staję w jego obronie

Offline

#6 2010-04-06 12:04:47

 Qausain

Dobry dyskutant

Skąd: Oxford, Anglia
Zarejestrowany: 2007-07-23
Posty: 3464
Punkty: +45
Opis: Why this kolaveri di? *-*
Aktorka: Rani Mukherjee i Madhubala
Aktor: Aamir Khan i Saif Ali Khan
Duet: Qausain i Howl x]
WWW

Re: Pritam (Pritam Chakraborty)

Miałam napisać wcześniej, ale na wakacjach byłam i widzę, że Sakina mnie wyręczyła. Skoro takie utwory tworzy, to znaczy, że jest na nie podaż - Pritam tylko wykonuje swoją robotę. Poza tym fakt, może i wiele utworów tworzy na jedno kopyto, ale ma wyjątki, o których wspomniała Sakina. Na dodatek te utwory pasują do filmów, a to się przede wszystkim liczy. Popatrzmy na przykład na utwory z takich filmów jak Dil Bole Hadippa czy Gangster (gdzie, tak notabene, cała płyta jest według mnie zupełnie inna od reszty pritamowych tworów) - nie wyobrażam sobie innych piosenek do tych filmów, wszystkie pasowały doskonale, zarówno wokalnie, jak i emocjonalnie, momenty wyczute doskonale i w ogóle. I podobnie jak u Sakiny - Pritam stworzył wiele z moich ulubionych piosenek, więc naprawdę trudno mi mu coś zarzucić. Może oprócz faktu, że to brzydko tak zrzynać z innych.

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora