Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

  • Index
  •  » Tańce
  •  » KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

#1 2008-05-04 22:57:55

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

To może coś więcej o tańcu KATHAK, który mi sie osobiście bardzo podoba

http://www.asavari.org/images/s_asa_group.jpg



Sztuka Kathak może zostać zdefiniowana, jako najpiękniejsze stwarzanie ekspresji. Poezja, malarstwo, rzeźba – posiada odmienny rodzaj wyrazistości. Taniec nie może być zdefiniowany jedynie jako poruszanie ciałem, nawiązując do indyjskich estetów. Taniec jest formą rytmicznych czynności ciała, co daje uczucie „rasa” - estetycznej przyjemności wzbogaconej radości życia.

Kathak jest jedną z najstarszych form klasycznej indyjskiej sztuki występu. Ewoluowała ona w czasie i została podzielona na trzy okresy rozwoju: okres świątyni, okres dworski i okres sceny.

Kanthak narodził się z gawędziarstwa – tradycji, która kwitła w świątyniach Indusu i Gangesu. Termin ten pochodzi od słowa „katha” oznaczające „opowieść” - stąd też Kathak pierwotnie oznaczał gawędziarza, opowiadającego w świątyniach mitologiczne historie oraz tańczącego w ekstazie.

Tradycja wywodzi go od mitycznego barda Kathaksa, który żył 2000 lat temu, podróżował od wsi do wsi i zarabiał na życie opowiadaniem legend, tekstów świętych ksiąg i hymnów religijnych, pomagając sobie przy tym tańcem i śpiewem. Słowem kathak nazywa się także ulicznych opowiadaczy bajek na północy Indii.

Prawdopodobnie styl ten jest pochodzenia muzułmańskiego. Bardzo popularny był w czasach mogolskich. Spektakl odbywa się wśród siedzącej dookoła widowni, bez podwyższonej sceny. Tancerz zazwyczaj wykonuje kilka gestów, po czym zastyga na moment w jakiejś pozie, wykonuje znowu kilka gestów i znowu się zatrzymuje. Tło muzyczne tworzy gra na tabli, czasem sarandze. Sam tancerz ma przyczepione do kostek dzwoneczki ghurungi.

Poczynając od świętych tekstów, znanych jako Natya Shastra, rozwój Kathak, jako ekspresywnej formy tańca, szedł od dziedzińców świątynnych po królestwie muzułmańskich i hinduskich królów Indii. Podczas, gdy nabożne aspekty, były przedstawiane w świątyniach, dwory dodały do przekazu tekstowego ornamentykę taneczną.

Kathak, który istnieje współcześnie, może być scharakteryzowany poprzez zawiłe wzory rytmów, wprawiające słuchaczy w zdumienie. Obroty i piruety, połączone z szybką pracą stóp, improwizacją oraz recytacją zgłosek tanecznych, cechują tę formę tańca. Samotny muzyk sarangi kontynuuje granie, zachowując ponadczasowość.

http://chandrakantha.com/articles/indian_music/kathak.jpg



MAHADEV STUTI - To nabożny, inwokacyjny hymn – modlitwa, do Natraj Shiva – boga tańca. Taniec ten rozpoczyna się medytacyjno-duchową nutą, w której energia koncentruje się do wewnątrz tancerza, stopniowo promieniując na zewnątrz, utrzymując stałe tempo narastania.

TEENTALL - Temu układowi towarzyszy stały rytmiczny cykl ze stała liczbą uderzeń – 16. Akompaniuje układowi instrument sarangi znany jako nagma. Pierwsze uderzenie nazwane zostało sam, taniec nim się zaczyna i kończy.

THUMRI - To pieśń o życiu i miłości indyjskiego ludu, stylizowana na rodzaju przedstawienia. Pieśń ta obrazuje w wielu kolorach romans, tęsknotę, separację, połączenie. Jest najbardziej stylizowaną współczesną formą, którą rozwinęli Thumri wokół tańca i abhinaya. Abhinaya była zawsze duszą indyjskiego tańca i teatru, od czasów antycznych. W tzw. angika abhinaya ciało mówi, w satvika abinaya – twarz odtwarza emocje, a w vachika abinaya muzyka i słowa brzmią razem, jako silne narzędzie obrazowania emocji i dramatycznych sytuacji.

TAALTATKAR - Ten taniec to kompozycja radości, z czystej formy rytmu, połączonego z perkusją w rytmicznym cyklu 14 uderzeń, tzw. dhamar. Ten niepowtarzalny dialog pomiędzy tancerzami i perkusją został stworzony w obrębie tradycyjnej szkoły stepowania Jaipur.

MAAND - Maand to ozdobny, pół-klasyczny styl celebrowania miłości, separacji, wojny i legend miłosnych z Rajashtan (szczególnie odważny bohater Dhola i piękna bohaterka Maaru). Piosenka opowiada o Maaru, która cierpliwe czeka na swojego ukochanego, którego nazywa Kesariya Balam. Pisze jego imię na swojej bransoletce i zaprasza go do pustyń Rajasthanu.

CHATURANG - Chaturang to muzyczna i rytmiczna uczta na czterech aspektach indyjskiej muzyki klasycznej. Prezentacja ta, to adaptacja lirycznej literatury o Kriszna i jego kosmicznym tańcu przy dźwiękach fletu.

źródło oraz źródło

Ostatnio edytowany przez milkaja (2008-05-04 23:05:41)

Offline

#2 2008-08-14 18:34:34

 Bahryan

Stały bywalec

12606795
Skąd: z tęczowych Indii :)
Zarejestrowany: 2008-06-16
Posty: 3477
Punkty: +4
Opis: Chak de! India... :)
Aktorka: Preity, Kareena, Bipasha :*
Aktor: Saif, Vivek, Hrithik, SRK:*
Duet: Preity+Saif=Salaam Namaste :*
WWW

Re: KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

fajny temat- congratulations


http://img21.imageshack.us/img21/4646/triok.png

Offline

#3 2009-10-17 14:50:07

Sumedha

Wkręca się

Zarejestrowany: 2008-11-18
Posty: 174
Punkty: +16
Opis: பரதந&#
Aktorka: Deepika
Aktor: SRK
Duet: SRK & Deepika

Re: KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

Kathak



Katak, to jeden z klasycznych stylów północnych tańca hinduskiego. Nazwa pochodzi od słowa katha – bajka, opowiadanie.
Według mnie indyjskie opowieści snute są ruchem i tańcem, właśnie dzięki temu stylowi. Pokazuje on swoją wszechstronność i doskonale opowiada wybraną historię. Jednym ruchem można opisać wielką historię.

Tradycja, tego tańca wywodzi się od Kathaksa, który żył 2000 lat temu, podróżował od wsi do wsi i zarabiał na życie opowiadaniem legend, tekstów świętych ksiąg i hymnów religijnych, pomagając sobie przy tym tańcem i śpiewem. Ukazywał prawdę i wszystko to co nie mógł widzieć, choć wyobrażał sobie. Styl ten pochodzi przede wszystkim od połączenia kultur hinduskiej oraz muzułmańskiej. Cały spektakl odbywa się, wśród widowni, która umieszczona jest dookoła sceny (nie jest ona podwyższona, ze względu na publiczność). Tancerz bądź tancerka, na wstęp wykonuje kilka bardzo prostych ruchów, gdy muzyka zaczyna wchodzić w wyższy ton, zaczyna wykonywać bardziej skomplikowane gesty. Po chwili przyjmuje jakąś postawę, muzyka cichnie, a tancerz się zatrzymuje. Taniec ten charakteryzuje się bardzo szybkimi ruchami nóg. Dlatego też tancerki, żeby podsycić atmosferę tańca - ubierają na nogi ghurungi (dzwoniące bransoletki). Istnieją teorie, że od kataku pochodzi taniec flamenco, co jest związane z indyjskim pochodzeniem Romów. Oba te tańce charakteryzują się podobnymi ruchami rąk, nóg oraz podobną rytmiką. W spektaklu najczęściej występuje jedna osoba, choć zdarzają się duety (kobieta i mężczyzna), którzy razem opowiadają historię.

Nazwa Kathak, pochodzi od języka Sanskrit. Niektórzy uważają, że oznacza ono historię, albo kogoś kto ją opowiada, lub tworzy. Często spektakle opowiadają mitologiczne historie, ale i nie tylko. Istnieje również Kathak Yoga, oparta na tym stylu. Jednakże, zwolniona muzyka i tempo sprawiają, że człowiek odpoczywa, a jednocześnie tańczy.

W niektórych spektaklach kostiumy zmieniane są, po każdym zgaśnięciu reflektorów.
Stroje odbijają światło, dzięki temu wydają się być połyskujące. Strój damski składa się zazwyczaj z sari, (codzienny styl kobiet) który umożliwia wygodne poruszanie się. Jednak bardziej powszechnym strojem jest lehenga-choli z nieobowiązującą odhni (zasłona na twarz). Lehenga jest luźna, spódnica zazwyczaj jest prosta bez wzorów, przy obracaniu się - błyszczy. Strój męski jest prosty. Kameez, (koszula) związana w talii pasem dhoti (zawiązywanym na styl Bengalii), oraz szerokie spodnie.

http://img194.imageshack.us/img194/9566/2061071951ae448f72e7.jpg



http://img202.imageshack.us/img202/4952/2892093126f992b97e86.jpg



http://img39.imageshack.us/img39/2152/kathak.jpg





źródło: trochę Internetu, oraz książki; ,,Aestehetics of Kathak Dance" Sunshil Kumar Saxena, oraz
„India’s Kathak Dance. Past, Present, Future.”  Reginald Massey.

Offline

#4 2009-10-18 17:35:19

bollykate

Zaczyna się rozkręcać

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-03-31
Posty: 822
Aktorka: Kajol, Rani Mukherjee
Aktor: Shahrukh Khan

Re: KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

Świetny filmik. Bardzo fajny ten taniec a te dzwoneczki na nogach fajny klimat dodają.

Offline

#5 2009-10-18 19:15:33

 milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Re: KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

O kathaku już był wątek to pozwoliłam sobie Twój przerzucić do wcześniejszego, żeby się nie dublowały wątki, ale nazwę wątku zmieniłam na Twoją Ładnie ten watek nazwałaś Sumedha.

Offline

#6 2009-11-08 13:55:41

 irkaaa:)

Hindustani

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 3124
Punkty: +17

Re: KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem

świetny taniec
Bardzo podoba mi się filmik który zamieściła Sumedha oraz tytuł wątku
Ciekawe to z tymi strojami, ze zmieniane są po zgaśnięciu reflektorów


"I am the yearning that resides in a woman´s heart... that´s who I am"
Shah Rukh Khan

Offline

  • Index
  •  » Tańce
  •  » KATHAK - opowieści, snute dźwiękiem i ruchem
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora