Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

#1 2009-03-28 17:35:22

 najila

Bollymaniak

Zarejestrowany: 2007-05-02
Posty: 1947

ZIOŁA - czyli jak działają, kiedy używać.

ZIOŁA



Zioła to długi, wyczerpujący temat. Więc będzie aktualizowany. I mam nadzieje że wspólnie stworzymy taki poradnik.

CZEŚĆ I - w czym mogą pomóc, jakie są rodzaje

Oczywiście nie będziemy tu omawiać wszystkich podanych niżej, bo nie jesteśmy ekspertami by tak ekserymentować z ziołami. Najbardziej pożyteczne moim zdaniem i popularne zaznaczyłam kolorem.
Zielone - te pomagające "psychicznie".
Czerwone - w "ekstremalnych" przypadkach i te wspomagające przy diecie.

Antystresowe Mają właściwości uspakajające, łagodzą stany napięcia nerwowego. Działają kojąco na podrażnione pod wpływem stresu narządy.
Aromatyczne Wyróżniają się silnym i przeważnie przyjemnym zapachem. Pobudzają pracę układu trawiennego. Używane są też jako środki łagodzące smak i zapach innych leków.
Gojące Stosowane są zewnętrznie. Przyśpieszają proces gojenia ran.
Gorczykowe Zioła zawierające gorczyce oddziałujące na receptory zawarte w kubkach smakowych. Pobudzają czynności układu trawiennego.
Łagodzące Mają w swym składzie śluzy które działają jako środki powlekające osłaniające i łagodzące stany zapalne błon śluzowych.
MlekopędnePobudzają wytwarzanie mleka w gruczołach mlecznych kobiet karmiących.
Moczopędne Wywołują lub zwiększają wydzielanie moczu.
Napotne Powodują wzmożone pocenie dzięki czemu następuje usuwanie toksyn z organizmu
Nasenne Działają usypiająco nie wywołując transu hipnotycznego
Pobudzające Pobudzają i wzmagają czynności fizjologiczne organizmu.Przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Lekko podrażniają skórę i powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, pobudzając krążenie. Uczucie ciepła powoduje, iż nazywane są również rozgrzewającymi.
Przeciwkaszlowe; Osłaniają i wzmacniają układ oddechowy.
Przeciwrobacze Zawarte w nich związki trujące usuwają pasożyty z układu trawiennego. Niestety ze względu na zawarte w ziołach związki trujące dla ludzi, wiele spośród najskuteczniejszych ziół wycofano z użytku.
Przeciwwymiotne Usuwają uczucie nudności i zapobiegają wymiotom.
Bakteriobójcze Działają bakteriobójczo, zapobiegają stanom chorobowym wywołanym przez drobnoustroje..
Przeciwzapalne Zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych. Podobne właściwości wykazują stosowane zewnętrznie zioła łagodzące gojące i zmiękczające skórę.
Przeczyszczające Powodują wypróżnienia.
Przestrajające Pomagają przywrócić prawidłowy przebieg wszystkich funkcji życiowych, poprawiają samopoczucie i sprawność fizyczną. Niegdyś zwane było ziołami oczyszczającymi krew.
Rozkurczowe Powodują rozkurcz mięśni i łagodzą ból.
Rozwalniające Są łagodnymi środkami przeczyszczającymi
Ślinopędne Zioła ślinopędne pobudzają pracę gruczołów ślinowych.
Tamujące krwawienie Mają właściwości ściągające tamujące i zapobiegają krwawieniom.
Tonizujące Oddziałują wzmacniająco na określone narządy oraz cały organizm.
Uspokajające Tonizują i wzmacniają układ nerwowy . Działają pobudzająco ale też łagodzą stany napięcia nerwowego.
Wiatropędne Zawierają olejki eteryczne , które pobudzają perystaltykę jelit i działają rozkurczowo na żołądek.
Wyksztuśne Ułatwiają upłynnianie wydzieliny z układu oddechowego.
Znieczulające Uśmierzają ból.

Autor: mgr Joanna Sroka

CZEŚĆ 2 - zioła używane w kuchni jak działają

CZEŚĆ 3 - "perełki" zielarskie czyli naturalne lekarstwa

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na kolejne części to piszcie.

Offline

#2 2009-06-14 14:14:42

 Jawharah

Wkręca się

Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2008-09-26
Posty: 129
Punkty: +7
Aktorka: Kajol, Priyanka ,Preity
Aktor: nie ma sie na kogo ponapalać:P
Duet: Preity i Saif

Re: ZIOŁA - czyli jak działają, kiedy używać.

Zioła - coś, czego w sposób nie zapamiętać ale też dużo o nich nie wiemy, w świecie chemii zapominamy o nich.
Według medycyny chińskiej zioła są dobre na wszystko, które wspomagają działanie akupresury i różnych innych masaży i rzeczy tego rodzaju. 
Jakoś nie zainteresowało mnie jak one działają w kuchni wyszła z założenia, że jak chce użyć ziół do czegoś to widocznie one zawierają coś, co mój organizm potrzebuje. Też nie mam zamiaru się tym wszystkim interesować, co i na co działa bo nie zapamiętam tego i nie mam zamiaru stać się jakimś nawiedzonym ortoretykiem


"Kariera jest piękna, ale do niej nie przytulisz się w zimną noc" Marilyn Monroe

Offline

Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora