justynka6574 - 2010-01-25 16:38:13

Siedzenie może Cie zabić (jesli robisz to zbyt długo).
I nawet regularne ćwiczenia fizyczne nie pomogą - ostrzegają naukowcy. http://partnerzy.info.pl/krzesla-fotele/fotel.jpg
Nie ma znaczenia, czy prowadzisz aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiasz.
I wszystko jedno, gdzie siedzisz - w domu, pracy, szkole, samochodzie czy przed telewizorem. Liczy się liczba godzin spędzonych na krześle/fotelu/kanapie. Przed zgubnymi skutkami długiego siedzenia ostrzegają naukowcy ze Szwedzkiej Szkoły Sportu i Nauk o Zdrowiu. Wyniki swoich badan opublikowali w czasopismie naukowym ''British Journal of Sports Medicine''. O tym, ze siedzący tryb życia jest niebezpieczny dla zdrowia, wiadomo nie od dziś. Ale do tej pory przeważało przekonanie, ze wystarczy odpowiednia dawka aktywnosci fizycznej po pracy i nic nam nie będzie. Według szwedzkich naukowców takie myślenie to błąd.

Same ćwiczenia nie wystarcza
Należy zmniejszyć ilość czasu spędzanego za biurkiem.
- Po czterech godzinach siedzenia ciało zaczyna wysyłać niepokojące sygnały - tlumaczy Elin Ekblom-Bak. -Geny odpowiedzialne za regulacje poziomu glukozy i tluszczu w organizmie stopniowo przestają funkcjonować prawidłowo.

Dlatego jesli musisz siedziec w pracy przez długi czas, dobrze jest rozbić to na krótsze okresy i wstać od czasu do czasu.


__
źródło