Kamal - 2009-07-21 19:24:19

Dzisiaj coraz więcej jest kosmetyków "przemysłowych", kupowanych w sklepie itd., a większość z nas nawet nie pomyśli, że za parę groszy można stworzyć tak zwane "COŚ", co będzie być może skuteczniejsze, a na pewno o wiele tańsze i zdrowsze od kosmetyków "półkowych". Ja ostatnio zaczęłam bardzo interesować się kosmetyką naturalną - wg mnie to super rzecz, a jeszcze ile kasy można oszczędzić :D

Najpierw parę zasad dotyczących robienia kosmetyków samemu

1. Używamy tylko świeżych i czystych produktów (nie nadają się rzeczy zepsute, przeterminowane itd - takie np. maseczki nie są sposobem na wykorzystanie zepsutych owoców lub warzyw!)
2. Kosmetyki przyrządzamy czystymi rękoma w czystych naczyniach (myjemy przed użyciem :D)
3. Kosmetyki przechowujemy w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce
4. Domowe maseczki i peelingi zużywamy natychmiast, nie przechowujemy ich (inaczej się zepsują), kremy używamy ok. 8 dni. Jedynie toniki zawierające ocet lub alkohol można trzymać dłużej.

Koniec teorii, przystępujemy do pracy :D Dzisiaj dam Wam trochę przepisów maseczki do pielęgnacji twarzy:


Zasady stosowania maseczek
   - Stosujemy 1-2 razy w tygodniu
   - Można nakładać na twarz i szyję
   - Przed nałożeniem maseczki oczyszczamy cerę robiąc peeling i parówkę
   - Rozprowadzając omijamy okolicę oczu
 
Przepisy:

1. Skóra sucha łyżkę zmielonego siemienia lnianego zalewamy naparem rumianku (herbatka rumiankowa) tak, aby powstała gęsta papka. Nakładamy na twarz na 20 minut, zmywamy naparem z rumianku.
Wersja druga Do roztartego żółtka dodajemy kilka kropli soku z cytryny i odrobinę oliwy, ucieramy wszystko na jednolitą masę. Nakładamy na twarz na 20 minut, zmywamy naparem z rumianku.
Wersja trzecia Łyżkę naturalnego jogurtu mieszamy z łyżeczką miodu i rozgniecionym, dojrzałym awokado. Nakładamy na twarz na 20 minut, zmywamy naparem z rumianku.

2. Skóra mieszana Papka z maliny, truskawki lub brzoskwini zmieszana z jogurtem naturalnym.
Wersja druga Starty na tarce kawałek ogórka mieszamy z jogurtem naturalnym. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią przegotowaną wodą.
Wersja trzecia 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej zmieszać z nieco wody i zostawić na godzinę żeby napęczniała. Następnie mieszać na gładką masę i zostawić na 15 minut. Zaschniętą zmyć ciepłą wodą - nie przetrzymywać po zaschnięciu.

3. Skóra tłusta Łyżka zmielonych/rozgniecionych płatków owsianych i sok z pomarańczy - robimy gęstą papkę. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią przegotowaną wodą.
Wersja druga Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią przegotowaną wodą.
Wersja trzecia 1 jabłko (najlepiej kwaskowe) obrać i drobno utrzeć (na 'mus'), można dodać sok z 1/4 cytryny (kilka kropel) zwłaszcza do jabłka mało kwaśnego, można też odrobinę miodu. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią przegotowaną wodą.

4. Maseczka na rozszerzone naczynka Rozgniatamy kiwi i dodajemy łyżkę twarożku homogenizowanego. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią przegotowaną wodą.

5. Maseczka na poszarzałą cerę 3 łyżki białego sera mieszamy z 2 łyżeczkami miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnią przegotowaną wodą.

6. Maseczka na rozszerzone pory Ubijamy na lekko sztywną pianę białko i nakładamy wacikiem na twarz. Zmywamy po 10-15 minutach letnią przegotowaną wodą.

7. Maseczka na wypryski 1/5 opakowania świeżych drożdży zalewamy łyżką ciepłego, nie gorącego mleka i robimy papkę. Nakładamy na 20 minut, zmywamy letnim mlekiem.

Napiszcie tylko, na co mam dać następne przepisy: parówki, peelingi, środki oczyszczania twarzy (żele itd), toniki, kremy, środki do pielęgnacji rąk, stóp, ziołowe płukanki do włosów, wodę toaletową, maseczki do włosów, mydełka, błyszczyki, czy może coś innego?? I w ogóle co myślicie o kosmetyce naturalnej?

Żródło: Książki "Bądź piękna" Antonie Marquardt, "Maseczki" Joanny Mandes, "Kosmetyka moje hobby" Stephanie Faber