Jawharah - 2009-06-30 13:25:05

Jak Księżyc wpływa na nasze życie?

W dawnych wierzeniach srebrny glob uważany był za miejsce, w którym mieszka śmierć, zaś dusze zmarłych oczekiwały tam na moment powtórnych urodzin. Władały nim dwie boginie Hadesu, oraz olśniewająco piękna Selena, pani miłości i namiętności.
Księżyc od dawna fascynował ludzi swoją srebrną tarczą rozświetlającą nocny mrok. Szeroko dostrzeżono, że wraz z jej zmiennością - powiększaniem się bądź zmniejszaniem - następują rozmaite zjawiska w przyrodzie. Kiedy nie było jeszcze naukowych laboratoriów, rybacy i rolnicy ustalali terminy połowów, siewów, zbiorów według faz Księżyca. Kobiety wiedziały, jaki dzień odpowiedni jest na pranie, a jaki na robienie przetworów lub suszenie ziół. Według księżycowego zegara żyją również zwierzęta lądowe i morskie. Ptaki wybierają odpowiedni moment na budowanie gniazda, by szybko schło po deszczu.

Księżycowy zegar

Dzięki tej wiedzy także my możemy unikać wielu problemów dnia codziennego. Choć szczegółowe określanie księżycowych wpływów wymaga wiedzy astrologicznej, wystarczy znać same jej podstawy, by życie stało się łatwiejsze i mniej nerwowe. Księżyc przyciąga do siebie masy wody, a siła, z jaką to robi, zależy od jego położenia na orbicie okołoziemskiej: największa jest w tych miejscach na Ziemi, które są najbliżej Księżyca. W związku z obrotem naszej planety wokół własnej osi, obserwujemy w ciągu doby dwa zjawiska związane z wodą - przypływu i odpływu. Człowiek także ulega działaniu. Przecież nasz organizm zawiera aż 45 - 65 % wody. Najbardziej istotne i widoczne dla nas zjawiska związane z oddziaływaniem Księżyca występują podczas jego poszczególnych faz:

NOWIU – gdy niebo jest mroczne,
PEŁNI – gdy ukazuje się okrągła tarcza Księżyca,
KWADR - gdy widzimy tylko pół twarzy nocnego wędrowca.

Czas między jednym, a drugim nowiem nazywa się miesiącem synodycznym i wynosi przeciętnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy.

Między nowiem a pełnią (tzw. czas oczyszczania, magazynowania)

W czasie NOWIU organizm wykazuje największą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny post poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje również rozwój chorób.
* W tym czasie najlepiej wykonywać peelingi, różne oczyszczenie organizmu, stawów oraz obcinanie włosów (włosy są zdrowsze i rosną szybciej) oraz farbowanie włosów.
 To najlepszy moment, by pozbyć się złych nawyków, np. zerwać z nałogiem.
 Tego dnia możemy także przycinać chore rośliny, aby odrosły piękniejsze i zdrowsze. Przez następne 14 dni (okres ten dzieli się dodatkowo na 7 - dniowe kwadry), gdy Księżyc rośnie.
 Najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające. Warto, więc dostarczyć włosom i skórze odpowiednich substancji, zażywać witaminy, rozpoczynać różne kuracje.
 Dieta powinna być bogata w ożywcze składniki, ale niskokaloryczne, gdyż w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.
 Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję;
Im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni.

Pobudzająca moc pełni

Okrągły Księżyc sygnalizuje PEŁNIĘ. Dotychczasowa faza osiąga swój punkt kulminacyjny. Zmagazynowana energia ujawnia się, a hormony szaleją! Dlatego pełni towarzyszy wzrost liczby porodów, ale również przestępstw, szczególnie na tle seksualnym. Większość ludzi odczuwa silne pobudzenie, miewa kłopoty ze snem. Łatwiej wtedy o zachowania impulsywne, a nawet agresywne. W czasie pełni lepiej, zatem unikać dyskotek późnych powrotów do domu. Ludzie chorzy psychicznie czują się podczas pełni znacznie gorzej, a lunatycy wybierają się na nocne spacery. Rany mocno krwawią - unikajmy, zatem chirurga. Również przycinane rośliny mogą zwiędnąć po takim zabiegu. Natomiast zioła zbierane w czasie pełni mają największą moc - magazynowały przecież swoje skarby, jak inne organizmy.

Między pełnią a nowiem (tzw. czas uwalniania tego, co zmagazynowano)
Po pełni księżyca tarcza księżyca zaczyna się stopniowo zmniejszać. Przez kolejne 14 dni, aż do nowiu (ten okres również dzieli się na 7 - dniowe kwadry), nasz organizm działa coraz sprawniej:
 Wolniej tyjemy, mniej nas męczy praca fizyczna i umysłowa;
 W tym czasie możemy się poddać wszelkim operacjom chirurgicznym oraz udać się do stomatologa. Z tego względu iż jesteśmy odporniejsi na ból, krzepliwość krwi jest znacznie lepsza i rany szybciej się goją.
*Śmiało można również usuwać owłosienie, oczyszczać skórę u kosmetyczki, wycinać skórki i wzrastające paznokcie.
* Jest to czas sprzyjający walce z cellulitem
Ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym:
 Przetwory dłużej zachowują dobry smak i świeżość;
 Tkaniny lepiej się piorą, łatwiej schodzą plamy; nie trzeba stosować silnych odplamiaczy, które niszczą tkaninę;
 Wypastowane buty dłużej pozostają czyste;
 Skuteczniejsze, a także oszczędniejsze jest czyszczenie podłóg, mycie okien, pranie dywanów, bo brud schodzi łatwiej, bez stosowania silnie działających środków.

Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (Np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję; im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni lub po niej.

Więcej informacji na ten temat:
więcej info
kształ księżyca
KALENDARZ KSIĘŻYCOWY