Bahryan - 2009-05-04 15:57:42

Woda jest podstawowym składnikiem wszystkich komórek i tkanek organizmu. Człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet miesiąc, ale bez wody tylko kilka dni. Odwodnienie rzędu 20% masy ciała prowadzi do śmierci.http://jekos.home.pl/smakwody/wordpress/wp-content/uploads/2007/08/woda2.jpgWoda niezbędna jest, by w organizmie zachodziły procesy metaboliczne. Wraz z nią usuwane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, czyli toksyny. Ma to niebagatelne znaczenie także dla urody (zaleganie toksyn jest jedną z przyczyn cellulitu).

Rola wody w organizmie

- transportuje składniki odżywcze do komórek

- wspomaga proces wchłaniania substancji, dostarczanych przez pokarm

- reguluje temperaturę ciała (pocenie się)

- tworzy swoistą powłokę ochronną dla narządów wewnętrznych

Ciało człowieka wydala wodę trzema drogami: przez skórę (pocenie się), płuca (oddychanie) i wraz z moczem (także kałem). Organizm nie jest zdolny do magazynowania znaczących zasobów wody, dlatego konieczne jest jej regularne uzupełnianie, aby procesy życiowe przebiegały prawidłowo.

Woda nie ma żadnych kalorii, a jeśli jest mineralna, dostarcza organizmowi niezbędnych mikro i makroskładników, m.in. sodu, potasu, wapnia, magnezu czy cynku.

Wraz z moczem i kałem człowiek wydala przeciętnie powyżej 1,5 litra wody, z potem - kolejne 0,5 litra, zaś para wodna wydzielana w procesie oddychania uszczupla organizm o kolejne 350 ml wody.

Ile trzeba pić?

Absolutne minimum progowe, konieczne dla podtrzymania procesów życiowych organizmu, to 1 litr wody na dobę, jednak powinno się dziennie dostarczać organizmowi znacznie więcej, bo 2,5 litra tego życiodajnego napoju.

Nigdy nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia. Wodę powinno się popijać często, niewielkimi łykami (w ilości około 100 ml jednorazowo)

Czy wiesz, że...

- Woda nawilża skórę od wewnątrz. Żaden krem nie uzupełni jej niedoborów w tkankach.

- Popijanie wody pomaga zrzucić zbędne kilogramy.  Szklanka wody przed każdym posiłkiem powoduje, że zjadamy mniej, zaś popijanie jej pomiędzy posiłkami niweluje uczucie głodu i pomaga walczyć z napadowym podjadaniem słodyczy.

- Niektóre napoje, takiej jak kawa czy cola odwadniają. Woda dostarczona organizmowi w tej postaci, jest w 100% wydalana, czyli nie zostaje wykorzystana przez komórki w najmniejszym stopniu.

- sól spożywcza zatrzymuje wodę w organizmie, nadmiernej jej spożycie przyczynia się do powstawania obrzęków (pamiętaj o tym, sięgając po kolejny fast food)

- w sytuacji zagrożenia odwodnieniem, organizm dokonuje tzw. resorpcji wtórnej wody nawet z kału, znajdującego się w jelicie grubym.