Ogłoszenie

Image and video hosting by TinyPic

Sonda

Ocena filmu

6

0% - 0
5

50% - 1
4

50% - 1
3

0% - 0
2

0% - 0
1

0% - 0
Total: 2

#1 2008-11-15 13:27:32

milkaja

Hindustani

Skąd: ok. Łodzi
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 4643

Naalu Pennungal / Cztery Kobiety (2007)

http://cdn.fstatic.com/public/movies/covers/2011/12/thumbs/ebcb2f9e0ce4e6b24187585b2e52e8b3_jpg_290x478_upscale_q90.jpg Naalu Pennungal / Cztery Kobiety (2007)


Cztery Kobiety to kino malajalam czyli Mollywood.

Te cztery niezależne od siebie historie razem tworzą przekrój poprzeczny społeczeństwa dawnego stanu Travancore (południowa część dzisiejszej Kerali) tuż przed i po odzyskaniu niepodległości.
Scenariusz Adoor Gopalakrishnan, na podst. opowiadań Thakazhi Sivasnakara Pillai ("Nithyakanyaka, Kallante Makan Chinnu Amma, Oru Niyamalanghanathinte Kadha").
Film wbrew bollywoodzkiej modzie, pokazujący prawdziwą rzeczywistość Indii i tamtejszych kobiet, które chcą się przeciwstawić stereotypom.

Adoor Gopalakrishnan to jeden z najbardziej cenionych reżyserów w Indiach, który w największym stopniu kontynuuje filmowe dziedzictwo Satyajita Raya. Wpływ Raya jest widoczny w jego subtelnych, pełnych humanizmu i starannie komponowanych obrazach. Wszystkie osadzone są w Kerali, prowincji południowych Indii, gdzie Adoor dorastał. Wyrobił swój własny styl, z jednej strony zakorzeniony w tradycji, z drugiej - skierowany na problemy polityczne, religijne, odpowiedzialności osobistej o uniwersalnym wymiarze.
„New York Times”

W matriarchalnej Kerali kobiety zajmowały zaszczytne miejsce zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie. W pewnych sprawach były niezależne, lecz w innych – związane konwenansami. Chociaż historie te dzieją się w latach 40. i 60.  w wielu aspektach są aktualne.
Adoor Gopalakrishnan


Reżyseria: Adoor Gopalakrishnan,
Scenariusz: Adoor Gopalakrishnan, Thakazhy Shivashankar Pillai,
Muzyka: Issac Thomas Kottukapally


Czas trwania: 105 minut
Premiera: 04.07.2008


Obsada

Padmapriya jako prostytutka
Geethu Mohandas jako dziewica
Manju Pillai jako pani domu
Nandita Das jako stara panna 
Jagadish
Manoj K. Jayan
Kavya Madhavan
Mukesh
Murali
Jagathi Sreekumar
Nedumudi Venu
Vijayaraghavan


Fabuła

Prostytutka (Padmapriya) chce zmienić swoje życie. Rzuca dotychczas wykonywany "zawód" i zakłada rodzinę z wrażliwym robotnikiem. Jednak fikcyjne małżeństwo zostaje wkrótce wykryte i poddane bolesnemu publicznemu osądowi. Inna kobieta (Geethu Mohandas) zostaje żoną człowieka, nie zainteresowanego miłością fizyczną, który wyrzuca ją potem z domu, co na zawsze ją hańbi i pozbawia szans na godne życie. Tymczasem gospodyni domowa (Manju Pillai) bardzo pragnie mieć dziecko, ponieważ bezdzietna kobieta jest "niepełnowartościowa". Natomiast stara panna (Nandita Das) należy do klasy średniej. Narzeczony zamiast niej decyduje się poślubić jej młodszą siostrę. Kobieta walczy więc z samotnością i straconą pozycją społeczną.


Trailer:_________________________________


Moje wrażenia

Przyznaję, że trochę mieszane, bo z jednej strony film porusza ciekawą tematykę i myślę, że dosyć istotną, ale z drugiej strony historie mnie nie porwały. Zabrakło jakiegoś elementu, który powiązał by je w pewną całość. Trochę za bardzo jak dla mnie wyrwano je z kontekstu i na dodatek nie można się dowiedzieć co spotkało te kobiety później, jak ułożyło się ich życie. Ale ponieważ film jest na podstawie opowiadań to przypuszczam, że po prostu reżyser nie chciał dopisywać do tych historii dalszego ciągu.
W filmie zachwyca jednak piękno Kerali, rzeka w ostatniej opowieści wygląda cudnie, pokryta zielenią.
Ponadto aktorki grające główne role zwróciły moją uwagę i podobała mi się ich gra.
Mimo wszystko jednak film mi się nawet podobał a najbardziej podobały mi się pierwsza i ostatnia opowieść. Na pewno warto zobaczyć i mimo pewnych uwag co do filmu moja ocena to 5.

źródło 1
źródło 2
źródło 3

Offline

 

#2 2009-11-30 20:08:19

bollykate

Zaczyna się rozkręcać

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-03-31
Posty: 822

Re: Naalu Pennungal / Cztery Kobiety (2007)

Moja ocena to 4. Widziałam film niestety nie w całości ale większości podobał mi się jednak również przeszkadzało mi to,że nie było pokazane co dalej się stało jakie były ich losy.
Nie był to film łatwy i przyjemny ale zaciekawiło mnie jak to się dalej potoczy a tu tajemnica reżysera
Film pokazuje prawdziwe oblicze Indii. Polecam,warto zobaczyć Indie od innej nie kolorowej strony.

Offline

 
Copyright © www.bollywood.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora